Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Najważniejsza ze zgłoszonych poprawek przewiduje, że 12 listopada świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i ambulatoriach finansowanych ze środków publicznych będą udzielane  według zaplanowanej kolejności. Tego dnia mają być także czynne apteki dyżurujące zgodnie z uchwałą rady powiatu.

Jak informowaliśmy wczoraj, projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości został skierowany do Sejmu przez grupę posłów PiS (druk 2931). Zgodnie z nim  12 listopada 2018 r. byłby dniem wolnym od pracy. Nie obowiązywałby jednak tego dnia zakaz handlu obowiązujący  w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.  Ustawą zajmie się teraz Senat. 

Czytaj też: Wolne 12 listopada kłopotliwe dla szefów, ale i pracowników

Jak podało Polskie Radio, za odrzuceniem projektu w I czytaniu opowiedziały się kluby opozycyjne, czyli PO, PSL-UED, Kukiz'15, Nowoczesna. Posłowie opozycji wskazywali, że ustawa jest nieprzemyślana i uderza w przedsiębiorców.

Klub PiS opowiedział się za przyjęciem projektu i przystąpieniem do drugiego czytania niezwłocznie po zakończeniu pierwszego, czyli bez odsyłania projektu do prac w komisji. Przedstawicielka wnioskodawców posłanka PiS Elżbieta Kruk powiedziała, że ustanowienie 12 listopada tylko w tym roku dniem wolnym nie wpłynie istotnie na wzrost gospodarczy w stosunku do lat poprzednich, natomiast wywoła pozytywne skutki społeczne.