Zmiany odczują samozatrudnieni działający w branży finansowej, usługowej czy w handlu, będący zarazem na etacie czy zleceniu, którzy dotychczas nie mieli prawa do świadczenia postojowego. Po zmianach będą mogli złożyć nawet trzykrotnie wniosek do ZUS o wypłatę 2080 zł. Wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie.

Nowe możliwości zyskają także pracodawcy, którzy będą mogli wystąpić nawet o 2,5 tys. zł dotacji na każdego pracownika bez obejmowania ich przestojem lub obniżeniem czasu pracy. Z drugiej strony pracodawcy będą mogli wprowadzić przestój i skrócić czas pracy z obcięciem wynagrodzeń nawet na 12 miesięcy, bez starania się o dotację. Wszystko wskazuje więc na to, że rząd szykuje się na długie wychodzenie gospodarki z kryzysu.

Z pewnością biznes ucieszą zmiany podatkowe. Choćby złagodzenie warunków ulgi na złe długi w PIT/CIT. Firma, która straciła na epidemii, będzie mogła z niej skorzystać po upływie 30 dni od terminu płatności (zwykle jest na to 90 dni). To polepszy sytuację przedsiębiorców, którym kontrahenci nie płacą na czas.

Czytaj także:

Tarcza 4.0: podatkowe ułatwienia dla firm

Uproszczona restrukturyzacyja na najbliższy rok

Będzie możliwość obcięcia pensji pracowników nawet na rok

Kolejna zmiana dotyczy przedsiębiorców, którzy przez epidemię mieli kłopoty z realizacją kontraktów. Rozliczą w kosztach PIT/CIT kary i odszkodowania płacone kontrahentom na przykład z tytułu wad wykonanych usług.Przedsiębiorcy będą też mieli więcej czasu na raportowanie krajowych schematów podatkowych (MDR). Wymóg ten zostaje zawieszony do 30. dnia po odwołaniu stanu epidemii.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Tarcza przewiduje uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne dla przedsiębiorców, którzy w czasie kryzysu wpadli w tarapaty finansowe. Procedura oddłużenia ma się odbywać w ciągu czterech miesięcy. O jej uruchomieniu ma decydować sam przedsiębiorca – wystarczy, że zawrze umowę z doradcą restrukturyzacyjnym i opublikuje swoją decyzję w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Duże zmiany przewidziano też w sądowej procedurze karnej. Projekt zakłada możliwość udziału stron, obrońców i pełnomocników w rozprawie online. Według resortu sprawiedliwości nie osłabi to należnego oskarżonemu prawa do obrony.

Pojawią się też rozszerzone przepisy o karaniu internetowych trolli. Wysokie grzywny mają grozić tym, którzy będą przeszkadzać np. w lekcjach, włamując się na transmisje online.—wsp. wp, mpa, dom, ał