Restrukturyzacja spółek handlowych: Jak ułatwić podział, połączenie

Nawet w grupie kapitałowej trzeba dwukrotnie zawiadomić wspólników o zamiarze podziału lub połączenia, a także przekształcenia spółek. Efektem jest wydłużenie procesów restrukturyzacyjnych.

Aktualizacja: 14.11.2014 09:37 Publikacja: 14.11.2014 02:00

Restrukturyzacja spółek handlowych: Jak ułatwić podział, połączenie

Foto: www.sxc.hu

Podstawowym dokumentem w procesie podziału lub połączenia spółek kapitałowych jest plan. Zarówno w przypadku połączenia, jak i podziału plan wymaga pisemnego uzgodnienia między zainteresowanymi spółkami. Z punktu widzenia obu procesów, a zwłaszcza podziału spółki, braki lub niedokładności planu mogą rodzić negatywne konsekwencje. Ze względu na ustawowe okresy, w jakich wspólnicy powinni być powiadomieni o zamiarze połączenia lub podziału oraz mogą się zapoznawać z dokumentacją dotyczącą spółek, pomiędzy uzgodnieniem planu a podjęciem stosownych uchwał (bądź uchwały) upływa sporo czasu. W przypadku podziału oraz połączenia prowadzenie działalności przez spółkę dzieloną lub uczestniczącą w połączeniu – w przeważającej większości przypadków – powoduje dezaktualizację planu w zakresie aktywów i pasywów, które mają być przedmiotem przeniesienia i których wartość odzwierciedlają udziały bądź akcje przyznawane wspólnikom. Obowiązujące przepisy k.s.h. posługują się swoistą protezą, która ma na celu rozwiązanie tego problemu.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił