Etat związkowca chroniony od dnia dostarczenia pisma zarządu związku

Pismo zarządu związku informujące pracodawcę o osobach objętych szczególną ochroną powinno jedynie wskazywać je imiennie. Nie trzeba dołączać do niego uchwały organizacji.

Publikacja: 11.08.2016 05:00

Foto: 123RF

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2016 r. (I PK 115/15).

Ochrona trwałości stosunku pracy przysługuje od chwili zawiadomienia pracodawcy przez związek o uchwale zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) wskazującej osoby podlegające ochronie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe poinformowanie o nich pracodawcy.

O co chodziło

W sprawie, na kanwie której SN wydał to orzeczenie, powstała wątpliwość co do prawidłowego sposobu przekazania przez związek informacji o osobach objętych ochroną szczególną. Pracodawca twierdził, że dla skuteczności powstania ochrony związkowej organizacja musi podać mu pisemną informację z imiennym wskazaniem pracownika oraz dołączyć do tego uchwałę związku przyznającą pracownikowi tę ochronę. Ponieważ zoz nie dołączyła tej uchwały, pracodawca zwolnił etatowca twierdząc, że nie został prawidłowo poinformowany o jego ochronie.

Z kolei związek był zdania, że wystarczy pisemna informacja wskazująca imiennie pracownika. Wynika to z § 2 rozporządzenia z 16 czerwca 2003 r. w sprawie powiadamiania przez pracodawcę zarządu zakładowej organizacji związkowej wskazywania przez zarząd oraz komitet założycielski zakładowej organizacji związkowej pracowników, których stosunek pracy podlega ochronie, a także dokonywania zmian w takim wskazaniu (DzU nr 108, poz. 1013; dalej: rozporządzenie).

Sąd rejonowy przyznał rację pracodawcy. Sąd II instancji i Sąd Najwyższy nie poparły jednak tego stanowiska.

To samo słowo, dwa znaczenia

Należy odróżnić wskazanie z art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1881; dalej ustawa o zz), które oznacza podjęcie stosownej uchwały, od wskazania z § 2 rozporządzenia, będącego informacją. Jak zauważyły sądy, ustawa o zz normuje kwestie zasadnicze, tj. podmiot uprawniony do objęcia ochroną zatrudnienia oraz formę tej czynności – uchwałę z imiennym wskazaniem pracowników podlegających ochronie. Natomiast rozporządzenie określa zasady i tryb przekazywania pracodawcy informacji o pracownikach podlegających ochronie. Rozporządzenie nie wymaga dodatkowo, aby do pisma kierowanego do pracodawcy dołączać tę uchwałę ani nie kreuje obowiązku informowania w tym piśmie o zakresie umocowania pracowników do działania w imieniu zoz. Sprawy te pozostawiono związkowi zawodowemu i nie podlegają one kontroli pracodawcy.

Zdaniem autorki

Monika Niemeczek, prawnik w kancelarii Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka

Wyrok Sądu Najwyższego wydany w tej sprawie wpisuje się w ukształtowaną już linię orzeczniczą dotyczącą tego zagadnienia (zob. wyroki SN z: 12 stycznia 2011 r., II PK 184/10; 27 stycznia 2016 r., III PK 59/15; 7 maja 2013 r., I PK 285/12), czyli sposobu zawiadamiania pracodawcy o działaczach związkowych, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie. Rozporządzenie nie pozostawia w tym zakresie żadnych wątpliwości. Wymaga jedynie pisemnego przekazania informacji z imiennym wskazaniem pracowników podlegających ochronie. Wprowadzając wymóg dołączania uchwały do pisemnej informacji, pracodawcy próbowali „przesunąć w czasie" moment powstania ochrony szczególnej, aby rozpoczynała się już po zwolnieniu.

Gdyby przyjąć tok rozumowania pracodawcy, że ochrona szczególna powstaje dopiero z momentem przesłania pracodawcy uchwały zoz, a nie z chwilą jej podjęcia, to w tej sprawie zwolnienie byłoby zgodne z prawem. Miałoby bowiem miejsce, zanim pracodawca zapoznał się z uchwałą. W ten sposób próbował on „opóźnić" moment powstania ochrony szczególnej.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 5 kwietnia 2016 r. (I PK 115/15).

Ochrona trwałości stosunku pracy przysługuje od chwili zawiadomienia pracodawcy przez związek o uchwale zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) wskazującej osoby podlegające ochronie. Dlatego tak ważne jest prawidłowe poinformowanie o nich pracodawcy.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego