Kilkadziesiąt ofiar ulewnych deszczów i powodzi w Brazylii

Do 78 wzrosła liczba ofiar ulewnych deszczów i spowodowanych przez opady powodzi w stanie Rio Grande do Sul w Brazylii - informują lokalne władze.

Publikacja: 06.05.2024 07:04

Brazylia została ciężko doświadczona ulewami

Brazylia została ciężko doświadczona ulewami

Foto: AFP

Z komunikatu lokalnych władz wynika też, że ponad 115 tys. osób musiało opuścić swoje domy w związku z intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami.

Gubernator stanu w Brazylii mówi o „wojennym scenariuszu” w związku z ulewami

Do dotkniętego intensywnymi opadami deszczu stanu przybył w niedzielę rano prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva, wraz z większością ministrów ze swojego gabinetu. Prezydent i członkowie administracji omawiali z lokalnymi władzami szczegóły akcji ratunkowej i działań niezbędnych do usunięcia zniszczeń na terenie stanu.

Czytaj więcej

Ropa potaniała najszybciej od kwartału; wiadomo dlaczego

- Biurokracja nie stanie nam na drodze, nie przeszkodzi nam w odbudowie wielkości stanu — powiedział Lula na konferencji prasowej. - To scenariusz wojenny, będziemy potrzebować środków powojennych — mówił z kolei gubernator stanu, Eduardo Leite.

Jedyna rzecz, jaką słyszymy pływając po ulicach, to okrzyki „pomocy”, „pomocy”

Fabiano Saldanha, mieszkaniec Porto Alegre

Ochotnicy w łódkach, a nawet pokonujący wodę wpław, pomagali służbom w akcji ratunkowej. W stolicy stanu, Porto Alegre, jeden z takich ochotników, Fabiano Saldanha wraz z trzema przyjaciółmi pływając skuterami wodnymi, podjęli z wody od piątku ok. 50 osób.

- Jedyna rzecz, jaką słyszymy pływając po ulicach, to okrzyki „pomocy”, „pomocy” - dodał Saldanha.

Ulewy i powodzie w Brazylii. Liczba ofiar będzie rosła?

Liczba ofiar ulewnych opadów deszczu i powodzi w stanie Rio Grande do Sul może jeszcze wzrosnąć, ponieważ 105 osób uważa się za zaginione. Dzień wcześniej za zaginione uważano ok. 70 osób.

Gwałtownych opadów deszczu doświadczyło w ostatnich kilku dniach ponad 2/3 z blisko 500 miast w stanie, który graniczy z Urugwajem i Argentyną. Woda niszczyła drogi i zrywała mosty w niektórych miastach. W wielu miejscach doszło też do osunięć ziemi. Częściowo zawaliła się tama niewielkiej elektrowni wodnej. W niedzielę bez prądu pozostawało ponad 400 tys. osób w stanie, podczas gdy 1/3 mieszkańców stanu było odciętych od dostaw bieżącej wody.

W mieście Canoas, w pobliżu Porto Alegre, 76-letni Julio Manichesque został uratowany przez wolontariuszy po tym jak w piątek schronił się na dachu domu, w którym mieszkał od 52 lat. - Nigdy nie widziałem tyle wody - przyznał mężczyzna.

Z komunikatu lokalnych władz wynika też, że ponad 115 tys. osób musiało opuścić swoje domy w związku z intensywnymi opadami deszczu i podtopieniami.

Gubernator stanu w Brazylii mówi o „wojennym scenariuszu” w związku z ulewami

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Klęski żywiołowe
Wybuch wulkanu Ibu. Władze nakazały ewakuację ludności
Klęski żywiołowe
Brazylia: Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu
Klęski żywiołowe
Wybuch wulkanu w Indonezji. Ewakuowano ponad 12 tys. osób
Klęski żywiołowe
Tornada pustoszą Oklahomę. Są zabici, są ranni, ogłoszono stan klęski żywiołowej
Klęski żywiołowe
W Tajwanie w nocy zatrzęsła się ziemia. Już ponad 1 000 wstrząsów wtórnych
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?