Donald Trump: Joe Biden kieruje gestapowską administracją

Donald Trump w czasie spotkania z darczyńcami oskarżył prezydenta USA, Joe Bidena o to, że ten kieruje "gestapowską administracją". O sprawie piszą "New York Times" i "Washington Post", których dziennikarze zapoznali się z nagraniami z tego wystąpienia.

Publikacja: 06.05.2024 05:53

Donald Trump

Donald Trump

Foto: PAP/EPA

W czasie tego samego spotkania Donald Trump zaatakował też prokuratorów, którzy prowadzą sprawy karne przeciwko niemu. Przeciwko byłemu prezydentowi USA toczą się cztery takie postępowania — w tym m.in. postępowanie w sprawie próby zmiany wyniku wyborów prezydenckich w stanie Georgia w 2020 roku.

Donald Trump: Gestapowska administracja to jedyne co mają ci ludzie

Trump miał porównać administrację Joe Bidena do Gestapo, tajnej policji politycznej III Rzeszy, w czasie spotkania z darczyńcami w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

Były prezydent USA skarżył się w czasie spotkania, że liczne sprawy przed sądem, które toczą się przeciwko niemu, są motywowane politycznie.

- Ci ludzie kierują gestapowską administracją - powiedział Trump odnosząc się do administracji Joe Bidena. - I to jest jedyne co mają. I to jedyny sposób, w jaki zamierzają wygrać, ich zdaniem, i to ich w rzeczywistości zabija. Ale mnie to nie martwi — stwierdził Trump.

Biały Dom: Donald Trump spotyka się na lunchach z neonazistami

W wydanym oświadczeniu rzecznik Białego Domu, Andrew Bates, oskarżył byłego prezydenta o „powtarzanie faszystowskiej retoryki”, spotykanie się na lunchach z neonazistami i "rozpowszechnianie obalonych teorii spiskowych, które kosztowały życie odważnych policjantów".

- Prezydent Biden gromadzi Amerykanów wokół naszych wspólnych demokratycznych wartości i praworządności — podejście, które doprowadziło do największego spadku przestępczości w ciągu 50 lat — dodał Bates.

Czytaj więcej

Plany Trumpa na drugą kadencję: Zemsta na Bidenie, monitoring ciąż, masowe deportacje

To nie pierwszy raz, gdy w kampanii wyborczej w USA pojawiają się wątki nawiązujące do czasów nazizmu. W listopadzie Joe Biden zaatakował Trumpa za użycie słowa „robactwo” w odniesieniu do przeciwników politycznych. Biden mówił wówczas, że określenie to nawiązuje do retoryki stosowanej przez nazistów w Niemczech. W ubiegłym roku Trump mówił też, że imigranci, którzy nielegalnie przyjeżdżają do USA „zatruwają krew kraju”, co również porównywano do języka stosowanego przez władze III Rzeszy i inne autokratyczne reżimy, które stosują taki język, by odczłowieczać swoich przeciwników. 

Prezydent Biden gromadzi Amerykanów wokół naszych wspólnych demokratycznych wartości i praworządności

Andrew Bates, rzecznik Białego Domu

Żydowska Rada Spraw Publicznych potępiła ostatnią wypowiedź Trumpa zawierającą nawiązanie do Gestapo. „Jest zawsze czymś złym, obraźliwym i godnym potępienia, czynić takie porównania — tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę długą historię normalizowania antysemityzmu przez byłego prezydenta” - głosi oświadczenie tej organizacji.

Donald Trump i Joe Biden zmierzą się w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA. Będzie to powtórka sytuacji z wyborów w 2020 roku — z tą różnicą, że teraz urzędującym prezydentem, starającym się o reelekcję, będzie Joe Biden. Sondaże wskazują, że nieznacznym faworytem wyborów jest Trump.

W czasie tego samego spotkania Donald Trump zaatakował też prokuratorów, którzy prowadzą sprawy karne przeciwko niemu. Przeciwko byłemu prezydentowi USA toczą się cztery takie postępowania — w tym m.in. postępowanie w sprawie próby zmiany wyniku wyborów prezydenckich w stanie Georgia w 2020 roku.

Donald Trump: Gestapowska administracja to jedyne co mają ci ludzie

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Dr Małgorzata Bonikowska: Pięć lat pełnych niespodziewanych wyzwań dla KE
Polityka
Sondaż z Wielkiej Brytanii zapowiada klęskę Partii Konserwatywnej
Polityka
Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę z Ukrainą. Łukaszenko manewruje
Polityka
Epoka po upadku apartheidu dobiega końca. RPA odsuwa bohaterów
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Polityka
Ministrowie proponują Putinowi usunięcie talibów z listy terrorystów. Czy Rosja uzna rząd Afganistanu?
Polityka
Parlament w Tbilisi przyjął "ustawę o agentach". Czy Gruzja straciła szanse na członkostwo w UE?