Aktualizacja: 09.07.2025 14:42 Publikacja: 09.07.2025 05:00
Jakub Sewerynik: Kryzys demokracji liberalnej sprzyja politykom
Foto: Adobe Stock
„Patrz, oto naród jak wstająca lwica, na podobieństwo lwa on się podnosi i nie położy się, aż pożre swą zdobycz i krew zabitych wypije” (Lb 23,24), czyli o religii w służbie polityki
Premier Izraela tuż przed atakiem na Iran w ramach operacji “Powstający Lew” udał się pod Ścianę Płaczu w Jerozolimie i zgodnie z żydowską tradycją religijną włożył w szczelinę muru kartkę z modlitwą. Był to fragment Księgi Liczb, w którym pogański prorok Balaam wygłasza błogosławieństwo dla Izraela. Działanie premiera Netanjahu nie zaskakuje. W ostatnich latach politycy coraz częściej sięgają do świętych ksiąg – zjawisko to dotyczy nie tylko wyznawców judaizmu czy islamu, ale także chrześcijaństwa. Wspólną intencją zdaje się jednak nie tyle duchowa refleksja nad bieżącymi wydarzeniami, ile próba legitymizacji podejmowanych działań poprzez odwołanie do nadprzyrodzonego autorytetu. Krótkoterminowo działania te przynoszą istotne zyski, pozostawiając jednak pytanie o koszt, który prędzej czy później ktoś będzie musiał ponieść. A kosztem tym jest nie tyle utrata władzy, ile powszechna utrata wiary w wypaczone i skompromitowane przez polityków idee. Czyżby politycy postanowili zadać kłam nietzscheańskiemu twierdzeniu „Bóg umarł!”? A może postanowili tylko zająć opróżniony przez Niego tron?
Cóż politycy zrobiliby bez zdolnych prawników, którzy w przepisach znajdą to, czego w nich nie ma – albo być nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Dla dobra publicznej debaty warto, przedstawiając prawnika, wspomnieć, w którym kapeluszu występuje. Warto równi...
Etat dla adwokata? Dostrzegam argumenty natury bytowej, które skłoniły kolegów do próby zmian. Zakładam, że możn...
Wiele praw obywatelskich, którymi dziś się cieszymy, wywalczyły związki zawodowe czy szerzej – ludzie pracy. Nie...
Wolność ma swoją cenę. Warto o tym pomyśleć, wybierając profesję adwokata.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas