Jakub Sewerynik

Prof. Joseph Weiler: człowiek pojednania

Charyzmatyczny prawnik, autorytet i żydowski przyjaciel chrześcijaństwa – sylwetka wyróżnionego Nagrodą Ratzingera prof. Josepha Weilera.

Joseph Weiler: O co Polska sprzecza się z Unią Europejską

Jeżeli Wspólnota nie zmieni danego prawa, są tylko dwie możliwości: albo zmienić konstytucję, by dostosować ją do prawa wspólnotowego, albo opuścić Wspólnotę. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Nikt nikogo nie zmusza do przyłączenia się i nikt nikogo nie zmusza do pozostawania w UE. Ale jeśli wszedłeś, musisz grać zgodnie z zasadami, które, korzystając z suwerenności, zaakceptowałeś - mówi Joseph Weiler, profesor prawa.

Jakub Sewerynik: Dlaczego burka drażni Europejczyków?

Zakaz zakrywania twarzy może wzmagać islamofobię.

Jakub Sewerynik: Luksemburg inaczej niż Strasburg o symbolach religijnych

Zakaz noszenia widocznych symboli religijnych, w tym ubioru, w miejscu pracy nie stanowi dyskryminacji – uznał niedawno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jakub Sewerynik: Czego może nas nauczyć włoski SN

Umieszczenie krucyfiksu na ścianie klasy nie stanowi zachowania dyskryminującego, pod warunkiem że jest to zgodne z wolą szkolnej społeczności.

Otwarcie drzwi auta podczas postoju na parkingu to ruch pojazdu - orzecznictwo TSUE

Niełatwe zadanie miał unijny Trybunał przy wykładni przepisu, który w zależności od wersji językowej przetłumaczono inaczej – pisze prawnik.

Reklamacja to nie los na loterii - Jakub Sewerynik o uchwale SN

Instytucje finansowe popełniają błędy w obsłudze, za które trzeba płacić, ale niesłuszna byłaby zapłata według dowolnego życzenia klienta – pisze ekspert Jakub Sewerynik.

Piwo nie dla Damy - Jakub Sewerynik o sposobie wykorzystywania reprodukcji obrazu Dama z gronostajem

Czy butelka piwa w dłoni „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci narusza reputację Fundacji Książąt Czartoryskich – analizuje radca prawny Jakub Sewerynik.

Czym może grozić ujawnienie oświadczeń majątkowych sędziów

Ujawnianie w internecie majątków tysięcy osób związanych zawodowo ze sferą publiczną może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Stan konta sędziego czy urzędnika może być świetną wskazówką dla osób składających korupcyjne propozycje – uważa radca prawny.

Producenci filmowi walczą z nielegalnym udostępnianiem filmów w sieci

Prokuratura na wniosek producentów filmowych ustala dane tysięcy internautów, którzy nielegalnie udostępniali filmy w sieci – pisze Jakub Sewerynik.