Trwający konkurs dotyczy tzw. działania 9.2 „Efektywna dystrybucja energii". A w związku z tym na przyznanie grantu mogą tutaj liczyć przedsiębiorcy, którzy przedstawią projekty z zakresu wymiany lub przebudowy elektroenergetycznych sieci dystrybucyjnych wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Podstawowym warunkiem uzyskania wsparcia jest to, aby taka inwestycja zakończyła się zmniejszeniem strat energii o co najmniej 30 proc. W grę wchodzą tutaj prace polegające np. na wymianie transformatorów o niskiej sprawności energetycznej na bardziej wydajną, skracaniu bardzo długich ciągów liniowych, zmianie przekroju przewodów w celu dostosowania ich do obecnych temperatur sieci, jak i inne działania, równoważne co do efektu środowiskowego.

Warto podkreślić, że zakres inwestycji nie może uwzględniać rozbudowy sieci dystrybucyjnej w celu przyłączenia nowych odbiorców lub nowych wytwórców energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej w oparciu o układy skojarzone. Ponadto oprócz przedsiębiorców wnioski o dofinansowanie mogą składać jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki i porozumienia, a także podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST.

Zasady udzielania wsparcia i jego maksymalną wysokość określają przepisy zawarte w rozporządzeniu ministra gospodarki z 16 kwietnia 2010 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej na inwestycje w zakresie budowy lub przebudowy sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej albo sieci ciepłowniczej (DzU z 2010 r. nr 72, poz. 461).

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są w kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa. Ostateczny termin składania aplikacji upływa 1 grudnia o godzinie 15.30. Dokumenty, które nie wpłyną do tego terminu, nie będą brane pod uwagę przy ocenie formalnej i merytorycznej.