Przed przygotowaniem wypowiedzenia umowy o pracę, pracodawca powinien szczegółowo rozważyć nie tylko to, jakie są powody decyzji o zakończeniu współpracy z danym pracownikiem, lecz również, które z nich są możliwe do udowodnienia w toku ewentualnego postępowania sądowego.

Analizę tych okoliczności należy przeprowadzić jeszcze przed sporządzeniem wypowiedzenia i rozmową z pracownikiem. Do niedawna utrwalony był pogląd, że w przypadku podania kilku przyczyn wypowiedzenia, dla jego zasadności wystarczające było, aby przynajmniej jedna z nich okazała się prawdziwa i konkretna.

Jednak SN w wyroku z 14 kwietnia 2015 r. (II  PK 140/14) odchodzi od tego stanowiska. Potwierdził wprawdzie, iż w przypadku wskazania więcej niż jednej przyczyny, nie wszystkie muszą zostać udowodnione, aby wypowiedzenie umowy o pracę zostało uznane za uzasadnione. Dodał przy tym, że „przyczyny prawdziwe powinny jednak pozostawać »w istotnej proporcji« do przyczyn nieprawdziwych". W przeciwnym razie wypowiedzenie może zostać zakwestionowane jako nieuzasadnione (mimo stwierdzenia zasadności jednej czy dwóch spośród większej liczby przyczyn).

Przygotowując wypowiedzenie umowy o pracę, pracodawca powinien zatem uważnie rozważyć, które z powodów wypowiedzenia są możliwe do udowodnienia przed sądem. Jeśli bowiem w toku postępowania sądowego możliwa do wykazania będzie tylko jedna z wielu przyczyn powołanych w wypowiedzeniu, zachodzi ryzyko uznania powództwa pracownika. ?