Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz

Plan urlopów przynosi korzyść obu stronom stosunku pracy

Rozpisanie terminów wypoczynku sprzyja dobrej organizacji pracy. Pracodawca powinien jednak uważać, aby nie faworyzować części pracowników kosztem innych. Plan urlopów nie może przy tym obejmować urlopu na żądanie.

Praca zdalna: Domowe zacisze nie chroni przed mobbingiem

Wprowadzając pracą zdalną należy zweryfikować również firmowe procedury dotyczące przeciwdziałania mobbingowi. Powinny one być możliwe do zastosowania w trybie home office bądź przy pracy hybrydowej.

Bliskie relacje pracowników nie mogą wpływać na obowiązki

Pracodawca nie może zakazać zatrudnionym romansu czy przyjaźni. Powinien jednak interweniować, gdy odbija się to na organizacji pracy albo dochodzi do faworyzowania niektórych osób.

Czy w podstawie odprawy dla zwalnianych pracowników może być uwzględniona premia?

Błędne nazwanie w przepisach firmowych premii regulaminowej nie oznacza, że pracodawca może ją pomijać w naliczaniu świadczeń takich jak odprawa. Ważny jest wyłącznie charakter tego świadczenia.

Czy odprawa jest odszkodowaniem za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy

Odprawa nie stanowi odszkodowania za wadliwe, naruszające przepisy prawa rozwiązanie stosunku pracy. Jest ona zadośćuczynieniem za utratę pracy w sytuacji leżącej po stronie pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego

Wypowiadając umowę o pracę, warto precyzyjnie określić obowiązki czy oczekiwania wobec pracownika, których on nie spełnia. Przyczyna wskazana w wypowiedzeniu musi być bowiem konkretna, rzeczywista i zrozumiała dla zwalnianego.

Zbyt niskie wyniki pracy jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Decyzję o rozstaniu z pracownikiem może uzasadniać fakt, że nie osiąga on zadowalających efektów pracy. Pracodawca nie powinien jej jednak podejmować w oderwaniu od wkładu, jaki ta osoba wnosiła do działalności firmy na przestrzeni poprzednich lat.

Utrata zaufania do pracownika jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę może uzasadniać utrata zaufania do pracownika, spowodowana przez jego zachowanie obiektywnie niedopuszczalne, jeśli przekreśla to możliwość dalszej współpracy.

Lepiej podaj jedną czy kilka przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę

Podanie kilku przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę wcale nie musi działać na korzyść pracodawcy. Lepiej wskazać tylko te, które można udowodnić przed sądem.

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Aby długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby uzasadniała zakończenie z nim współpracy, nie wystarczy, że jednorazowo zakłóciła ona działanie zakładu pracy.