Od ponad trzech lat prawo nakazuje informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych (na formularzu RUD) o umowach o dzieło zawartych po 1 stycznia 2021 r. Organ rentowy zapisuje te dane w specjalnym rejestrze. Informacje przekazują płatnicy składek, a także osoby fizyczne zlecające wykonanie dzieła.
W ubiegłym roku umowy o dzieło zawierano także z cudzoziemcami. Z najnowszych danych organu rentowego, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że liczba obcokrajowców wykazanych w formularzach RUD wyniosła prawie 23,1 tys., co stanowi 6,69 proc. wszystkich wykonujących umowy o dzieło.
Więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych
Dla porównania, w 2022 r. takich osób było mniej. Liczba cudzoziemców wykazana w formularzach RUD wyniosła wówczas 19,2 tys. osób (co stanowiło 5,6 proc. wszystkich wykonujących pracę na tej podstawie).
– Generalnie wzrosła liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych z nieco ponad 1 mln w 2022 r. do 1,12 mln w 2023 r. Zainteresowanie podejmowaniem pracy w naszym kraju może mieć również przełożenie na wzrost liczby osób zawierających umowy o dzieło. Niemniej jednak zjawisko cały czas obserwujemy i analizujemy, również pod kątem ewentualnej weryfikacji prawidłowości omijania przepisów ubezpieczeniowych – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.