Manager odpowie za rozporządzanie majątkiem spółki na szkodę wierzyciela

Za bezpodstawne niezaspokojenie roszczeń wierzycieli manager może trafić do więzienia nawet na osiem lat. Ale kary finansowe lub pozbawienia wolności grożą mu też za inne działania na niekorzyść wierzycieli.

Publikacja: 14.09.2023 02:00

Manager odpowie za rozporządzanie majątkiem spółki na szkodę wierzyciela

Foto: Adobe Stock

Bez wątpienia na managerach spółek ciąży obowiązek działania na korzyść zarządzanego przez nich podmiotu. Podstawowym kryterium działań podejmowanych przez każdego managera powinno być uniknięcie niewypłacalności spółki (art. 11 Prawa upadłościowego; dalej: PrUp), postawienia jej w stan upadłości (art.10 PrUP), czy też osobistej odpowiedzialności za jej zobowiązania (zob. art. 299 kodeksu spółek handlowych; dalej: k.s.h.) oraz zarzutu działania lub zaniechania na jej szkodę (zob. art. 295 § 1 k.s.h., art. 483 § 1 k.s.h., art. 296 kodeksu karnego; dalej: k.k.). Często łączy się to z koniecznością przeprowadzenia restrukturyzacji spółki oraz jej zadłużenia wymagającej efektywnego rozporządzania jej majątkiem i obciążania go.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP