Potwierdza to interpretacja indywidualna wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 30 maja 2019 r. (0113-KDIPT1-2.4012.111.2019. 2.PRP).
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym zajmującym się dystrybucją termoplastycznych tworzyw sztucznych na polski rynek. W ramach prowadzonej działalności sprzedaż odbywa się na podstawie składanych przez klientów zamówień. Zgodnie z ustalonymi warunkami transakcji, wnioskodawca jest odpowiedzialny za organizację transportu. Dodatkowo pokrywa on koszty dostawy, które standardowo wliczone są w cenę towaru. Transport następuje z magazynu wnioskodawcy i odbywa się z udziałem zewnętrznych przewoźników, na warunkach Incoterms 2010 – CIP. Oznacza to, że za organizację i koszty przewozu wraz z ubezpieczeniem towaru odpowiada wnioskodawca, a ryzyko utraty towaru przechodzi na nabywcę już w momencie wydania towaru przewoźnikowi. Płatność następuje po dostawie towarów. W związku z tym wnioskodawca wystąpił z pytaniem o moment powstania obowiązku podatkowego. Chciał wiedzieć czy w przypadku tak realizowanej dostawy będzie nim chwila wydania towaru firmie transportowej z magazynu wnioskodawcy.
Czytaj także: Jak Incoterms wpływają na rozliczenie VAT
Organ potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Stwierdził, że gdy towar wysyłany jest do nabywcy za pośrednictwem przewoźnika, np. firmy kurierskiej, transportowej czy innego podmiotu zewnętrznego, dostawa towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia. To z tym momentem dostawca przenosi bowiem na nabywcę prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. W przypadku stosowania reguły Incoterms CIP moment dokonania dostawy będzie więc odpowiadał momentowi wydania towaru przewoźnikowi. Co za tym idzie, gdy płatność następuje po dostawie, obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania dostawy, czyli jak w opisanym stanie faktycznym, w momencie przekazania towaru przewoźnikowi.
Aleksandra Bogumił konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego EY
Stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, co do zasady, powstaje w momencie dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Warto jednak zwrócić uwagę, że pojęcie dostawy towarów należy definiować zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Przede wszystkim dostawa towarów oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zarówno polskie organy podatkowe, jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok z 8 lutego 1990 r w sprawie C-320/88) podkreślają, że dostawa towarów nie musi wiązać się z przeniesieniem własności w znaczeniu prawnym (w rozumieniu kodeksu cywilnego). Kluczowe w tym zakresie jest jedynie przeniesienie własności w sensie ekonomicznym, jako władztwa nad rzeczą, czy też możliwości faktycznego rozporządzania danym towarem. Taki sposób unormowania tematu pozostawia duże pole do interpretacji.