Opodatkowanie wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej

Wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości, która nadal będzie wykorzystywana do celów zarobkowych do czynności opodatkowanych lub przekazanie jej do majątku osobistego, gdzie nadal będzie wynajmowana nie będzie stanowiło zmiany sposobu jej wykorzystywania w szczególności nie będzie stanowiło czynności zwolnionej od podatku VAT.

Publikacja: 13.05.2024 04:30

Opodatkowanie wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej

Foto: Adobe Stock

Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 stycznia 2024 r. (0114-KDIP1-3.4012.655.2023.1.KF).

Podatnik (dalej wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem VAT, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w latach 2019–2021 wybudował budynek (usytuował go na działce będącej częścią swojego majątku prywatnego) – magazyn służący do przechowywania owoców i warzyw wraz z przylegającym do niego pomieszczeniem biurowym. Budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i podlega amortyzacji. Wnioskodawca odliczył VAT naliczony w pełnej wysokości z tytułu wybudowania budynku jak również poniesionych nakładów. Wartość początkowa budynku przekracza 15 000 zł. Budynek nie jest przystosowany do zamieszkania. Z uwagi na dynamiczny rozwój działalności gospodarczej wnioskodawca planuje dokonać przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Niemniej jednak przed przekształceniem wnioskodawca zamierza wycofać z działalności gospodarczej środek trwały w postaci wybudowanej hali magazynowej wraz z pomieszczeniem biurowym i wprowadzić je do majątku prywatnego. Po wycofaniu środka trwałego z działalności gospodarczej zostanie on udostępniony powstałej w wyniku przekształcenia spółce na podstawie umowy najmu. Umowa najmu będzie realizowana w ramach tzw. najmu prywatnego bądź wnioskodawca w tym celu założy inną działalność gospodarczą. Podatnik nie planuje wykorzystywania budynku do celów prywatnych. Najem wykonywany będzie przez wnioskodawcę będącego czynnym podatnikiem VAT.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał