Wyrok (C-895/19) TSUE w sprawie sprzecznych z prawem unijnym polskich przepisów dotycząych odliczania VAT

Skarbówka usiłuje naprawić błąd ustawodawcy, zmuszając podatników do zadeklarowania zaległości w podatku od towarów i usług od zakupów za granicą i zapłacenia od niej odsetek za zwłokę.

Aktualizacja: 28.06.2021 15:38 Publikacja: 28.06.2021 00:07

Wyrok (C-895/19) TSUE w sprawie sprzecznych z prawem unijnym polskich przepisów dotycząych odliczania VAT

Foto: Adobe Stock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 18 marca br. wyrok (C-895/19), w którym uznał za sprzeczne z przepisami unijnymi polskie regulacje uzależniające odliczenie VAT należnego i naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w tym samym okresie rozliczeniowym od wykazania podatku należnego z tytułu tej transakcji w terminie trzech miesięcy. Tym samym, obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. przepisy wprowadzające konieczność rozpoznawania tego typu transakcji w sposób niesymetryczny w czasie (VAT należny w miesiącu powstania obowiązku podatkowego i VAT naliczony w okresie bieżącym) nie powinny być dalej stosowane. Mimo że orzeczenie dotyczyło bezpośrednio tylko WNT (bo rozliczenie WNT było przedmiotem sprawy zawisłej przed WSA w Gliwicach, który zadał TSUE pytanie prejudycjalne), to jego skutki należy rozciągać również na inne transakcje zakupowe rozliczane na zasadzie samonaliczenia (import usług, historycznie obowiązujące krajowe odwrotne obciążenie czy dostawa z montażem nabywana od podmiotów zagranicznych). W ich przypadku mechanizm rozliczenia jest bowiem analogiczny jak przy WNT i tezy TSUE również znajdują tutaj zastosowanie.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą