Wyrok (C-895/19) TSUE w sprawie sprzecznych z prawem unijnym polskich przepisów dotycząych odliczania VAT

Skarbówka usiłuje naprawić błąd ustawodawcy, zmuszając podatników do zadeklarowania zaległości w podatku od towarów i usług od zakupów za granicą i zapłacenia od niej odsetek za zwłokę.

Aktualizacja: 28.06.2021 15:38 Publikacja: 28.06.2021 00:07

Wyrok (C-895/19) TSUE w sprawie sprzecznych z prawem unijnym polskich przepisów dotycząych odliczania VAT

Foto: Adobe Stock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 18 marca br. wyrok (C-895/19), w którym uznał za sprzeczne z przepisami unijnymi polskie regulacje uzależniające odliczenie VAT należnego i naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w tym samym okresie rozliczeniowym od wykazania podatku należnego z tytułu tej transakcji w terminie trzech miesięcy. Tym samym, obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. przepisy wprowadzające konieczność rozpoznawania tego typu transakcji w sposób niesymetryczny w czasie (VAT należny w miesiącu powstania obowiązku podatkowego i VAT naliczony w okresie bieżącym) nie powinny być dalej stosowane. Mimo że orzeczenie dotyczyło bezpośrednio tylko WNT (bo rozliczenie WNT było przedmiotem sprawy zawisłej przed WSA w Gliwicach, który zadał TSUE pytanie prejudycjalne), to jego skutki należy rozciągać również na inne transakcje zakupowe rozliczane na zasadzie samonaliczenia (import usług, historycznie obowiązujące krajowe odwrotne obciążenie czy dostawa z montażem nabywana od podmiotów zagranicznych). W ich przypadku mechanizm rozliczenia jest bowiem analogiczny jak przy WNT i tezy TSUE również znajdują tutaj zastosowanie.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego