Zabezpieczenie kredytu zwrotem VAT: niechlujny przepis to dodatkowe ograniczenie

Zabezpieczeniem kredytu pod zastaw VAT może być tylko podatek zwracany w podstawowym, sześćdziesięciodniowym terminie.

Publikacja: 27.05.2013 09:13

Przepisy zakładają, że przedsiębiorcy, który wykazał VAT do zwrotu, łatwiej będzie uzyskać kredyt w

Przepisy zakładają, że przedsiębiorcy, który wykazał VAT do zwrotu, łatwiej będzie uzyskać kredyt w banku

Foto: www.sxc.hu

Od początku tego roku zwrot nadwyżki VAT może stanowić zabezpieczenie kredytu udzielonego przez bank lub SKOK. Niestety, uchwalane w pośpiechu przepisy ograniczają możliwość skorzystania z tej instytucji.

Bez 25 i 180 dni

Na pierwszy rzut oka nowe rozwiązanie jest całkiem atrakcyjne. Przedsiębiorca, który ma nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, zyskuje dodatkowy sposób zabezpieczenia kredytu. Dla banku lub SKOK to dość pewne źródło zabezpieczenia pożyczonych pieniędzy.

– Problemem jest jednak to, że przepisy wprowadzające to rozwiązanie zostały napisane niechlujnie, bez głębszej refleksji nad ich brzmieniem – mówi Zbigniew Makowski doradca podatkowy, menedżer w MMR Consulting.

Jak zauważa ekspert, z literalnego brzmienia przepisów wynika bowiem, że powyższa możliwość zabezpieczenia powstaje wyłącznie wtedy, gdy zwrot jest dokonywany w standardowym terminie 60 dni. A więc skorzystanie z tego rozwiązania nie jest możliwe, jeżeli zwrot miałby nastąpić w terminie przyspieszonym, 25-dniowym lub w terminie 180 dni.

Spostrzeżenie to potwierdza Agata Łapińska, doradca podatkowy z ASB Tax. W jej ocenie to, że ustawodawca wprowadził takie ograniczenie, budzi wątpliwości. Kredyt zabezpieczony najkrótszym 25-dniowym zwrotem VAT byłby najkorzystniejszym rozwiązaniem dla wielu firm, którym taki przywilej przysługuje. Przy krótkim terminie zwrotu VAT, bank krócej nalicza odsetki od kapitału. To oznacza mniejszy koszt obsługi kredytu.

Zupełnie sceptycznie do nowej instytucji podchodzi Mirosław Siwiński doradca podatkowy z kancelarii prawnej Witold Modzelewski.

– Zabezpieczenie kredytu zwrotem VAT raczej nie ma wielkich szans na zdobycie popularności podatników – uważa nasz rozmówca. – I to nie tylko z uwagi na niedoskonałe przepisy, ale przede wszystkim na praktykę, która powoduje, że zwrot VAT to zazwyczaj zdarzenie przyszłe i niepewne. Absolutnie każdy wykazany zwrot VAT jest z urzędu kontrolowany przez właściwych naczelników urzędów skarbowych i bardzo często, niejednokrotnie bezterminowo, przedłużany – tłumaczy Mirosław Siwiński.

Nikłe zainteresowanie

Zabezpieczenie takie może więc okazać się bezskuteczne. W miarę bezpiecznie skorzystać z niego mogą jedynie firmy, które każdego miesiąca wykazują zwroty do tego samego urzędu i od takich samych transakcji.

Ministerstwo Finansów nie dysponuje informacjami o skali udzielania kredytów pod zastaw zwrotu VAT. Nie posiadają ich także Komisja Nadzoru Finansowego ani Związek Banków Polskich. Doświadczenia doradców wskazują zaś na brak zainteresowania nową instytucją.

Opinia dla „Rz"

Jerzy Martini, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Martini i Wspólnicy

Niestety, większość rozwiązań przyjętych od 1 stycznia 2013 r. w ustawie o VAT w ramach tzw. ustawy "deregulacyjnej", które miały poprawić płynność i zapobiegać zatorom płatniczym budzi zasadnicze wątpliwości co do ich faktycznego efektu. Często zamiast wspomóc przedsiębiorców, nałożono na nich dodatkowe utrudnienia wymuszające również wzrost kosztów administracyjnych. Regulacja umożliwiająca zabezpieczenie kredytu zwrotem VAT jest zmianą pozytywną. Niestety, z możliwości tej nie skorzysta raczej zbyt dużo podatników. Warto też podkreślić, że rozwiązanie to nie jest zbyt bezpieczne dla banków. Kwoty VAT wskazane do zwrotu w deklaracji mogą okazać się przecież nieprawidłowe. W takim przypadku zabezpieczenie jest niewiele warte – organ podatkowy może bowiem zakwestionować wysokość kwoty zwrotu VAT.

Od początku tego roku zwrot nadwyżki VAT może stanowić zabezpieczenie kredytu udzielonego przez bank lub SKOK. Niestety, uchwalane w pośpiechu przepisy ograniczają możliwość skorzystania z tej instytucji.

Bez 25 i 180 dni

Pozostało 94% artykułu
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej