Najnowsze stanowisko skarbówki zmartwi tych, którzy planują otworzyć działalność gospodarczą i już teraz ponoszą związane z tym wydatki. Okazuje się, że nakłady poniesione przed startem biznesu nie mogą być kosztem uzyskania przychodu.

Taką odpowiedź otrzymał podatnik, który planuje założyć spółkę cywilną (interpretacja nr 0112-KDIL2-2.4011.386.2020.5.MC). Obecnie żaden z przyszłych wspólników nie prowadzi działalności gospodarczej. Chcą uruchomić w II kwartale 2021 r. sklep internetowy ze zdrową żywnością. Najpierw planują wypromować swoją markę za pomocą bloga internetowego. Będą w nim zamieszczać porady o zdrowym odżywianiu. Liczą, że zbudują w ten sposób bazę potencjalnych klientów.

Czytaj także: Dom można wpisać do firmy i rozliczać przez trzy lata w kosztach - interpretacja podatkowa

Podatnik już teraz ponosi wydatki związane z prowadzeniem bloga oraz z przyszłą działalnością gospodarczą, np. na zakup komputera, stworzenie strony sklepu internetowego (w tym usługi graficzne i programistyczne), na stworzenie bloga (również na logo) oraz na jego pozycjonowanie. Zamierza odliczyć te koszty w momencie zarejestrowania biznesu. Zapytał, czy takie działanie będzie prawidłowe. Otrzymał jednak negatywną odpowiedź skarbówki.

Liczy się data

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że kosztem uzyskania przychodu mogą być racjonalnie uzasadnione wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością i wpływają na uzyskanie przychodów bądź zabezpieczenie ich źródła.

Dyrektor KIS wyinterpretował z przepisów, że nie można odliczyć wydatków poniesionych w 2020 r., skoro firma ma zostać zarejestrowana w 2021 r. Wyszczególnił, że wydatek może zostać zaliczony w ciężar kosztów, jeśli: po pierwsze, koszt został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu (nawet przed uzyskaniem pierwszego przychodu z działalności gospodarczej), po drugie, koszt został poniesiony w roku podatkowym, w którym podatnik uzyskał pierwszy przychód z tego źródła (w roku podatkowym, w którym powstało źródło przychodu) oraz po trzecie, nie jest tzw. kosztem negatywnym wymienionym w art. 23 ustawy o PIT. „Wydatki poniesione przez wnioskodawcę w roku podatkowym, w którym nie istnieje źródło przychodów, nie mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w momencie zarejestrowania działalności gospodarczej w przyszłości" – stwierdził dyrektor KIS.

Najpierw biznes, potem szkolenie

Skarbówka nie zgadza się też na odliczenie opłat za kształcenie, które przedsiębiorca poniósł przed założeniem biznesu. Taką interpretację (nr 115-KDIT3.4011. 329.2018.2.AK) otrzymał podatnik, który zamierza świadczyć usługi rehabilitacji ruchowej. Wcześniej przez cztery lata odbywał kurs treningowy zakończony egzaminem z certyfikatem, który sam opłacał. Fiskus stwierdził, że wydatki te nie mogły (i nie mogą) obiektywnie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu bądź też służyć zachowaniu jego źródła. To dlatego że źródło, jakim jest działalność gospodarcza, w tym czasie nie istniało.

Podobnie fiskus zabrania odliczenia kosztów aplikacji prawniczych w momencie, kiedy prawnik otwiera działalność gospodarczą. Negatywną odpowiedź w (nr 0112-KDIL2-2.4011.373.2020.1.MC) otrzymał prawnik, który od 2014 r. ponosił koszty aplikacji notarialnej, a dopiero w 2020 r. osiągnął pierwszy przychód jako notariusz.

Zdarzają się też pozytywne interpretacje (nr ITPB3/4511-229/16/JG). Zgodę na odliczenie wydatków otrzymała podatniczka, która rozpoczęła prowadzenie gabinetu stomatologicznego w grudniu, a kilka miesięcy wcześniej poniosła wydatki na profesjonalne szkolenie.

Fiskus zgodził się wtedy, że mają one związek z biznesem.

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Łukasz Bączyk, doradca podatkowy, szef działu doradztwa podatkowego w ASB Tax

Dyrektor KIS odmówił w interpretacji rozliczenia kosztów w rachunku podatkowym tylko dlatego, że w momencie ich poniesienia jeszcze nie była zarejestrowana działalność gospodarcza. To bardzo rygorystyczne podejście, moim zdaniem technicznie niepoprawne. Opisane wydatki (na pozycjonowanie bloga będącego elementem przyszłej strony sklepu internetowego, na stworzenie bloga internetowego, na logo, wydatki na stworzenie strony sklepu internetowego, w tym usługi graficzne i programy). Uważam, że są argumenty za rozpoznaniem tych kosztów, nawet poprzez stratę do wykorzystania w latach, w których podatnik zacznie generować przychody z działalności gospodarczej.