Minister finansów wydał interpretację ogólną, która zakończy trwający ponad pięć lat spór o rozliczenie tzw. ryczałtu samochodowego. Minister uwzględnił w interpretacji orzecznictwo sądów administracyjnych, zgodnie z którym ryczałt obejmuje nie tylko bezpłatne udostępnienie firmowego auta do przejazdów prywatnych, ale też paliwo do napędu tego auta.

„Koszty paliwa finansowane przez pracodawcę, udostępniającego pracownikowi samochód służbowy do wykorzystywania do celów prywatnych, mieszczą się w zryczałtowanym przychodzie, o którym mowa w art. 12 ust. 2a ustawy PIT" – napisał w interpretacji wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Czytaj też: Rozliczanie ryczałtem paliwa zużytego na koszt pracodawcy przez pracownika - wyrok NSA

Wprowadzony na początku 2015 r. przepis miał ułatwić firmom rozliczenia, gdy pozwalały pracownikom na jazdy prywatne firmowym autem. Przychód pracownika ustalany były ryczałtowo. Wynosił odpowiednio: 250 zł miesięcznie (dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3) albo 400 zł miesięcznie (dla aut o wyższej pojemności silnika).

Szybko jednak pojawiły się interpretacje indywidualne, w których organy podatkowe domagały się odrębnego rozliczenia przychodu z tytułu zużycia benzyny. Z kolei sądy jednolicie opowiadały się za stanowiskiem prezentowanym przez płatników i podatników, uznając, że w limicie mieszczą się również koszty paliwa zakupionego przez pracodawcę.

– Ryczałt samochodowy jest przykładem przepisów, które pod hasłem uproszczeń znacznie utrudniły prowadzenie działalności gospodarczej i naraziły przedsiębiorców na długotrwałe spory. To dobrze, że po długich bataliach minister uwzględnił jednolitą linię orzeczniczą sądów administracyjnych. Przedsiębiorcy nie muszą już prowadzić dodatkowej – wymaganej przez fiskusa – ewidencji przejechanych kilometrów i ilości paliwa zużytego przez pracownika do celów prywatnych – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

Zgodnie z interpretacją ryczałt obejmuje też takie opłaty, jak: ubezpieczenie, wymiana opon, bieżące naprawy, okresowe przeglądy, które zakład pracy – jako właściciel samochodu – musi ponieść, aby samochód był sprawny i mógł uczestniczyć w ruchu drogowym.

– Niestety, w limicie ryczałtu wciąż nie mieszczą się m.in. przejazdy autostradami i opłaty parkingowe – dodaje Grzegorz Grochowina.

Zgodnie z interpretacją opłaty parkingowe czy opłaty za przejazdy autostradą nie mogą być uznawane za świadczenia określone w art. 12 ust. 2a ustawy PIT. Według resortu finansów ustawodawca wskazał bowiem wyraźnie, że chodzi o świadczenie związane z wykorzystaniem służbowego auta (czy z oddaniem do używania – bezpłatnie – dla celów prywatnych). Przepisu nie stosuje się jednak do wszelkich kosztów związanych z podróżą samochodem udostępnionym w celach prywatnych.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Nr interpretacji: DD3.8201.1.2020