Pieniądze dla zagranicznych kancelarii bez CIT w Polsce

Nie można wiązać ograniczonego obowiązku podatkowego nierezydenta z uzyskaniem przychodu od kontrahenta, który jest spółką polską, na podstawie umowy o wykonanie usług zrealizowanych poza terytorium RP.

Publikacja: 25.11.2015 03:00

Pieniądze dla zagranicznych kancelarii bez CIT w Polsce

Foto: 123RF

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży materiałów eksploatacyjnych i urządzeń do realizacji usług fotograficznych także poza granicami kraju (głównie dla klientów z Czech, Węgier lub Słowacji). W celu egzekwowania nieuregulowanych należności od klientów zagranicznych korzysta z usług zagranicznych kancelarii prawnych, posiadających siedziby w tych samych krajach co dłużnicy. Usługi nabywane są od osób prawnych, osób fizycznych, jak również spółek, w których dochód opodatkowany jest na poziomie wspólników. Usługi świadczone przez zagraniczne kancelarie prawne polegają w szczególności na doradztwie prawnym, sporządzaniu wezwań do zapłaty, negocjowaniu warunków spłaty długów, sporządzaniu i wnoszeniu pozwów do zagranicznych sądów, a także reprezentacji. Usługi prawne świadczone przez kancelarie zagraniczne są w całości wykonywane i wykorzystywane przez spółkę poza granicami Polski. Za wykonaną usługę spółka wypłaca kancelariom ustalone umownie wynagrodzenie. Podatniczka zapytała, czy zagraniczne kancelarie podlegają na terenie Polski ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i czy spółka ma obowiązek pobierać od wypłacanego im wynagrodzenia zryczałtowany CIT.

Pozostało 80% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt