Prezes polskiego giganta: Paczkę DecoMorreno można dziś traktować jak lokatę. To absurd

Paczkę DecoMorreno można dziś włożyć do sejfu, ponieważ tak zyskuje na wartości, że można ją traktować jak lokatę. Wszystko, co zawiera kakao, kosztuje dziś absurdalnie dużo – wskazał Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu, w rozmowie z Business Insider Polska. I zdradził, co jeszcze może zdrożeć.

Publikacja: 18.05.2024 13:03

Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu

Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu

Foto: materiały prasowe

Szef koncernu Maspex, właściciela takich marek jak Tymbark, Lubella czy DecoMorreno, skomentował obecną sytuację w branży spożywczej. Jak zaznaczył Krzysztof Pawiński, etap szaleńczo wysokiej inflacji został już zakończony, a polski gigant z Wadowic ostatniej zbiorowej podwyżki cen dokonał w pierwszym kwartale 2023 roku. Mimo to niektóre produkty wciąż mogą drożeć.

Czytaj więcej

Ceny kawy i kakao biją rekordy. Żywność na świecie znowu drożeje

Prezes Maspeksu Krzysztof Pawiński: Absurdalne ceny kakao

Jednym z takich produktów, których ceny w najbliższych miesiącach mogą jeszcze przyprawić konsumentów o zawroty głowy, jest kakao.

– Wszyscy uśmiechamy się teraz po memach o kakao i tego, że paczkę DecoMorreno można dziś włożyć do sejfu, ponieważ tak zyskuje na wartości, że można ją traktować jak lokatę. Wszystko, co zawiera kakao, kosztuje dziś absurdalnie dużo – podkreślił Krzysztof Pawiński.

Jego zdaniem, zawiniło tu zachowanie inwestorów na giełdach. – Najbardziej zdumiewające jest to, że w mojej ocenie, to efekt czystej spekulacji – zawierania kontraktów bez dostawy, tylko na samą cenę. Inwestorzy finansowi po prostu zakładają się o koszt surowca. Efektem jest to, że kontrakt bazowy wzrasta do niebotycznych wysokości, rzędu 12 tys. dol. za tonę. Przecież to absurd – wskazał Pawiński.

Czytaj więcej

Milka i Oreo znikają ze sklepowych półek. „Niedopuszczalne podwyżki cen”

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku koncentratu pomarańczowego i jabłkowego, który zdrożał o blisko 100 proc.

– Na szczęście to są jednak punktowe niespodzianki. Dwa lata temu rosły ceny wszystkich surowców. Dziś coś rośnie, ale też coś spada — to normalność – dodał prezes Maspeksu.

Maspex po śmierci Jerzego Kasperczyka. „Jego rola była fundamentalna”

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, pod koniec marca tego roku zmarł Jerzy Kasperczyk, współzałożyciel Maspeksu i jeden z najbogatszych Polaków. Magazyn „Forbes” szacował jego majątek w 2023 r. na ponad 1,5 mld zł. Jak jego śmierć wpłynęła na działalność firmy?

Czytaj więcej

Zmarł Jerzy Kasperczyk jeden z najbogatszych Polaków i współzałożyciel Maspexu

– Rola Jurka w budowie Maspeksu była fundamentalna. Współtworzył w firmie wszystko, co wiąże się z handlem. Bez Jego zaangażowania z pewnością nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy teraz. Jurek borykał się ze śmiertelną chorobą blisko pięć lat. Walczył naprawdę dzielnie. Nigdy nie da się powiedzieć, że można się przygotować do śmierci, ale jego zaradność pozwoliła nam odpowiednio zadbać o firmę w takiej trudnej sytuacji – zaznaczył Pawiński w rozmowie z Business Insiderem.

Jak dodał, Jerzy Kasperczyk od 2007 r. nie uczestniczył w operacyjnym zarządzaniu biznesem. „Nie ma najmniejszego zagrożenia dla działania firmy” – zapewnił szef Maspeksu.

Przemysł spożywczy
McDonald’s wycofuje sztuczną inteligencję od IBM. Myliła zamówienia
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Przemysł spożywczy
Olbrzymie marnotrawstwo sushi. Japończycy importują żywność i ją wyrzucają
Przemysł spożywczy
Wódka drożeje w Rosji. Kreml chce więcej pieniędzy na wojnę
Przemysł spożywczy
Euro 2024 zapędzi nas przed TV i do sklepów. Sieci szykują promocje
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Przemysł spożywczy
Koreańskie zupki za ostre? Mają zniknąć ze sklepów bo są „groźne dla dzieci”
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży