Dla kogo ulga IP BOX

Podatnicy podatków dochodowych – zarówno PIT, jak i CIT – mogą korzystać z ulgi IP BOX już prawie od 5 lat. Najchętniej stosują ją firmy świadczące usługi w branży IT. Należy jednak pamiętać o tym, że ulga podatkowa IP BOX nie dotyczy jedynie programistów i programów komputerowych.

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Dla kogo ulga IP BOX

Foto: Adobe Stock

Istota IP BOX to możliwość opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP) podatkiem dochodowym na poziomie 5 proc. Co ważne, ulgą IP BOX można objąć także dochody związane ze sprzedażą towarów i usług związanych z tymi prawami – w części, w jakiej prawa te zostały przez polskiego podatnika wypracowane, rozwinięte lub ulepszone.

Preferencyjna, 5 proc. stawka podatkowa w podatkach dochodowych jest dostępna dla przedsiębiorców, gdy zostanie spełniony przynajmniej jeden z wymienionych warunków. Kolejna, równie istotna kwestia, pozwalająca skorzystać z IP BOX, polega na konieczności generowania dochodów z prawa własności intelektualnej uzyskanego z działalności B+R lub z usług B+R, które przedsiębiorca nabył na rynku od innych podmiotów i opatentował.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?