Dla kogo ulga IP BOX

Podatnicy podatków dochodowych – zarówno PIT, jak i CIT – mogą korzystać z ulgi IP BOX już prawie od 5 lat. Najchętniej stosują ją firmy świadczące usługi w branży IT. Należy jednak pamiętać o tym, że ulga podatkowa IP BOX nie dotyczy jedynie programistów i programów komputerowych.

Publikacja: 08.11.2023 02:00

Dla kogo ulga IP BOX

Foto: Adobe Stock

Istota IP BOX to możliwość opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP) podatkiem dochodowym na poziomie 5 proc. Co ważne, ulgą IP BOX można objąć także dochody związane ze sprzedażą towarów i usług związanych z tymi prawami – w części, w jakiej prawa te zostały przez polskiego podatnika wypracowane, rozwinięte lub ulepszone.

Preferencyjna, 5 proc. stawka podatkowa w podatkach dochodowych jest dostępna dla przedsiębiorców, gdy zostanie spełniony przynajmniej jeden z wymienionych warunków. Kolejna, równie istotna kwestia, pozwalająca skorzystać z IP BOX, polega na konieczności generowania dochodów z prawa własności intelektualnej uzyskanego z działalności B+R lub z usług B+R, które przedsiębiorca nabył na rynku od innych podmiotów i opatentował.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości