Wydatki na fit-out można rozliczać na bieżąco

Spółka nieruchomościowa, która wynajmuje posiadany budynek biurowy i w porozumieniu z najemcą wykonuje w nim prace adaptacyjne, ma prawo ująć poniesione wydatki w kosztach bieżącego okresu jako koszty pośrednie. Nie powinny one powiększać wartości początkowej budynku.

Publikacja: 16.10.2023 02:00

Wydatki na fit-out można rozliczać na bieżąco

Foto: Adobe Stock

Wynika to z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z12 lipca 2023 r. (0114-KDIP2-1.4010.314. 2023.2.MR1).

Wnioskodawcą była spółka nieruchomościowa posiadająca budynek biurowy wynajmowany komercyjnie. Budynek był przez spółkę zaliczony do środków trwałych i od jego wartości początkowej dokonywano odpisów amortyzacyjnych. Jednak z uwagi na to, że zgodnie z przyjętą przez spółkę polityką rachunkowości budynek traktowany był jako nieruchomość inwestycyjna wyceniana według wartości godziwej (od której nie są dokonywane bilansowe odpisy amortyzacyjne), spółka od 1 stycznia 2022 r. nie mogła uwzględniać w kosztach podatkowych odpisów amortyzacyjnych budynku. Zgodnie bowiem z aktualnymi przepisami odpisy amortyzacyjne zaliczane do kosztów podatkowych nie mogą być wyższe od odpisów dokonywanych dla celów bilansowych.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Nieruchomości
Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy