Fiskus nie może wymagać ewidencjonowania dla celów IP Box od początku

Nienależyte prowadzenie ewidencji dla celów ulgi IP Box to tylko takie, które uniemożliwia określenie prawidłowej podstawy opodatkowania stawką 5 proc. i nie zawiera wymaganych informacji.

Publikacja: 11.10.2023 02:00

Fiskus nie może wymagać ewidencjonowania dla celów IP Box od początku

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła spółki z branży informatycznej. We wniosku o interpretację z października 2022 r. wyjaśniła, że świadczy na rzecz kontrahentów usługi rozwoju oprogramowania. Te obejmują tworzenie oprogramowania lub istotny rozwój już istniejącego. Spółka jako wykonawca, ustala procesy i metody wykonania utworu według własnego uznania. Oprogramowanie to programy komputerowe, w tym m.in. aplikacje komputerowe i mobilne, strony internetowe, systemy informatyczne, tworzone lub zmodyfikowane przez spółkę na podstawie zadania kontrahentów. Podatniczka zastrzegła, że zadania jej kontrahentów ograniczają się do ogólnego określenia funkcji jakie ma pełnić oprogramowanie. Sposób jego wytworzenia tj. napisania kodu, należy w pełni do niej. Koszt praw własności intelektualnej dla wszystkich wyników utworu jest zawarty w kalkulacji wytworzenia dzieła i nie podlega dodatkowej zapłacie. Spółka bardzo szczegółowo opisała zasad współpracy i swojego w nim udziały. I chciała się upewnić, że będzie mogła korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową zgodnie z art. 18d ustawy o CIT?

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Konsumenci
Będą zmiany w zakazie handlu w niedziele. Prezydent Duda podpisał ustawę
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Sądy i trybunały
Po wyroku TK rząd Morawieckiego chce szybko wyrównać krzywdy sędziom
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?