W rozliczeniach z pracownikami zdalnymi będzie dominował ryczałt

Wyliczenie należnego osobie pracującej z domu ekwiwalentu czy kosztu energii i usług telekomunikacyjnych będzie trudne i pracochłonne. Wybór ryczałtowego zwrotu kosztów oznacza znaczne uproszczenie rozliczeń.

Publikacja: 19.10.2022 22:00

W rozliczeniach z pracownikami zdalnymi będzie dominował ryczałt

Foto: Adobe Stock

Projekt zmiany kodeksu pracy wprowadzający przepisy o pracy zdalnej przewiduje nowy obowiązek pracodawców – mają oni rekompensować pracownikom koszty, jakie ci ponoszą w związku z realizacją swoich obowiązków w formie zdalnej. Kwestia pokrywania przez pracodawcę kosztów ponoszonych przez pracowników zdalnych była jedną z najtrudniejszych na etapie prac nad projektem ustawy. Centrale związkowe konsekwentnie podnosiły konieczność rekompensaty kosztów, jakie pracownik ponosi pracując z domu, choć przedstawiciele pracodawców nie byli temu przychylni. Ostatecznie projektodawca zdecydował się na takie rozwiązanie i wszystko wskazuje na to, że Sejm przyjmie te postanowienia w projektowanym kształcie.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów