Polski Ład pogorszył zasady rozliczania leasingowanych samochodów. Ze starych, lepszych dla przedsiębiorców reguł mogą jednak skorzystać ci, którzy wykupili auto z leasingu do końca grudnia 2021 r. Fiskus potwierdza to w indywidualnych interpretacjach.

Przypomnijmy, że wprowadzona przez Polski Ład zmiana dotyczy samochodów, które najpierw były rozliczane w podatkowych kosztach działalności, a po zakończeniu umowy leasingu kupowane za niewielką kwotę i przekazywane na prywatne potrzeby. Po pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie) można je było sprzedać bez PIT. Poprzednie przepisy pozwalały na takie rozwiązanie.

Teraz przedsiębiorca, który wykupi auto po leasingu i przeznaczy je na prywatne cele, i tak musi rozliczyć jego sprzedaż w biznesie. Od dochodu zapłaci PIT (a także składkę zdrowotną, teraz liczoną na nowych zasadach). Żeby uniknąć tego obowiązku, powinien zaczekać z transakcją aż sześć lat.

Czytaj więcej

Zmiany w leasingu aut wprowadzone przez Polski Ład

Skracanie umów

Z przepisów przejściowych do nowelizacji wynika jednak, że na starych zasadach można rozliczyć auta wykupione z leasingu do końca 2021 r.

– Pod wpływem tych przepisów wielu przedsiębiorców skracało umowy leasingu, tak aby zdążyć z wykupem samochodu do końca grudnia – mówi Tomasz Wilk, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.

Czy dochód ze sprzedaży auta wykupionego w zeszłym roku faktycznie będzie nieopodatkowany? O to zapytał fiskusa prawnik, który w grudniu przedterminowo rozwiązał umowę leasingu. Samochód przeznaczył na cele prywatne. Zamierza go sprzedać po upływie pół roku od wykupu, najwcześniej w lipcu.

– Skoro wykup samochodu nastąpił w grudniu 2021 r., a jego sprzedaż nastąpi najwcześniej w lipcu 2022 r., tj. po upływie sześciu miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, to przychód uzyskany z tej sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu – potwierdził fiskus (interpretacja nr 0114-KDIP3-2.4011.1160. 2021.2.JM).

Podobnie było w sprawie lekarki, która także skróciła umowę leasingu i wykupiła auto jeszcze w listopadzie. Od razu przeznaczyła je na cele prywatne. Czy sprzedaż samochodu po sześciu miesiącach zainteresuje fiskusa? Nie (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.982.2021.2.KP).

– Stanowisko skarbówki będzie inne, jeśli auto po wykupie jest jeszcze wykorzystywane w firmie. Przedsiębiorca nie może więc wprowadzać samochodu do ewidencji środków trwałych czy rozliczać w kosztach PIT wydatków na paliwo, wymianę opon, naprawę. Nie powinien też odliczać VAT. Nawet jednorazowe rozliczenie wydatku w biznesie spowoduje, że fiskus każe opodatkować sprzedaż auta już na nowych zasadach – przestrzega Tomasz Wilk.

Faktura nie decyduje

Ekspert zwraca uwagę, że firmy leasingowe dokumentują wykup pojazdu fakturą wystawioną na przedsiębiorcę, a nie osobę fizyczną.

– To nie zmienia jednak faktu, że przedsiębiorca mógł z chwilą wykupu przeznaczyć samochód na cele prywatne. To on decyduje o sposobie wykorzystywania auta. Oczywiście w takiej sytuacji nie powinien faktury za wykup rozliczać w działalności – podkreśla Tomasz Wilk.

Korzystna darowizna dla najbliższych

Co mają zrobić przedsiębiorcy, którzy wykupili samochód z leasingu już w tym roku i obowiązują ich nowe zasady rozliczenia? Mogą przekazać auto najbliższej rodzinie. Obdarowany nie zapłaci przy sprzedaży składki zdrowotnej, a jeśli zaczeka z transakcją sześć miesięcy, nie obowiązuje go też PIT. Najbliższa rodzina (małżonek, rodzice, dzieci) jest także zwolniona z podatku od darowizny.

O takiej możliwości pisaliśmy już w „Rzeczpospolitej” z 30 sierpnia 2021 r., gdy Polski Ład był dopiero projektem. Dokładniej omawialiśmy to zagadnienie 20 stycznia, zaznaczając, że darowizna nie może być sztuczna, powinna mieć jakieś uzasadnienie.

Czy fiskus zaakceptuje takie rozwiązanie? Na razie Ministerstwo Finansów potwierdza, że Polski Ład nie zabrania darowizny wykupionego z leasingu auta dla członka rodziny. Przyznaje również, że nie powoduje to żadnych negatywnych skutków w PIT.

Podatku można też uniknąć, jeśli wykupimy auto za kwotę do 1,5 tys. zł i będziemy nadal używać go w firmie. Wtedy przy sprzedaży może jednak pojawić się VAT (pisaliśmy o tym 23 marca).