Wprowadzone przez Polski Ład podwyżki danin sprawiają, że przedsiębiorcy bardziej niż dotychczas szukają oszczędności. W ostatnich tygodniach coraz mocniej interesują się ulgą na badania i rozwój, która od 2022 r. pozwala nawet trzykrotnie odliczyć te same wydatki.

– Ulga B+R staje się coraz bardziej atrakcyjna i przez to popularna – mówi Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik z Ayming Polska, szefowa zespołu ds. ulg innowacyjnych Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej

Czy na opracowywanie odpowiedników leków jest ulga B+R?

Ulga obowiązuje już od kilku lat, ale od 2022 r. limit odliczenia kosztów wynagrodzeń został podniesiony ze 100 do 200 proc. Chodzi o należności wypłacone na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenie lub o dzieło wraz ze składkami ZUS. Dodatkowo mogą one stanowić koszty uzyskania przychodu.

Fiskus weryfikuje

Również Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP do spraw podatkowych, potwierdza coraz większe zainteresowanie ulgą B+R.

– Przedsiębiorcy szukają w ten sposób oszczędności podatkowych. Zachęcamy ich do korzystania z ulgi, ale też zalecamy ostrożność. Istnieje bowiem duże ryzyko, że fiskus zakwestionuje odliczenie danych wydatków – mówi. Jego zdaniem warto wcześniej zabezpieczyć się interpretacją indywidualną, by w razie sporu bronić prawa do odliczenia przed sądem.

Sama administracja skarbowa informuje o prowadzonych kontrolach prawidłowego zastosowania tej preferencji. Przykładowo w październiku 2021 r. małopolska KAS poinformowała, że jedna z krakowskich spółek musiała dopłacić wraz z odsetkami 327 tys. zł podatku. To dlatego, że korzystając z ulgi B+R, zawyżyła koszty uzyskania przychodów.

– Weryfikacja podatników korzystających z ulgi B+R to standard. Jeśli jednak przedsiębiorcy postępują zgodnie z przepisami, nie mają się czego obawiać – mówi Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik.

Jak zaznacza, należy zgromadzić dokumenty potwierdzające poniesienie wydatków na badania i rozwój i przypisanie ich do kosztów kwalifikowanych. Konieczna do tego jest ewidencja projektów prac i ich wyników.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Nowe preferencje

Polski Ład wprowadził też wiele nowych ulg dla innowacyjnych firm, m.in. na prototyp, na robotyzację czy na innowacyjnych pracowników.

Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego powstaje w ten sposób system ulg podatkowych wpierających inwestycje i rozwój przedsiębiorstw na wszystkich etapach procesu produkcyjnego.

Jak ocenia Paweł Lewandowski, ekonomista zajmujący się doradztwem biznesowym, dotychczas brakowało takich działań. Powinno to dać realne wsparcie finansowe przedsiębiorcom z wielu branż.

Jak jednak zauważa Maciej Kubica, radca prawny, menedżer w Kancelarii TLA, mimo iż są to ciekawe rozwiązania, to na razie nie widać dużego zainteresowania nowymi ulgami.

–Przedsiębiorcy są zajęci wdrażaniem Polskiego Ładu w zakresie m.in. rozliczania wynagrodzeń pracowników. Przede wszystkim jednak czekają na pierwsze interpretacje i powstanie praktyki stosowanie nowych ulg – mówi mec. Kubica.

Innym sposobem na podatkowe oszczędności jest też IP Box, czyli obowiązująca od 2019 r. ulga pozwalająca płacić 5 proc. podatku od dochodu zamiast 19 proc. Korzysta z niej przede wszystkim branża informatyczna, gdzie nie jest wymagany patent czy prawo z rejestracji.

Przedsiębiorców zniechęca jednak dotychczasowa praktyka fiskusa. Programiści otrzymują zwykle pozytywne interpretacje, które nie dają im żadnej ochrony. Skarbówka pyta, czy prowadzona przez nich działalność ma charakter badawczo-rozwojowy i stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tymczasem to fiskus powinien odpowiedzieć na to pytanie.

– Taką niekorzystną dla podatników praktykę zmieniają sądy administracyjne. Powstaje linia orzecznicza, zgodnie z którą to administracja skarbowa powinna rozstrzygać w interpretacji, czy dana działalność spełnia warunki korzystania z IP Box – mówi Maciej Kubica. Dodaje, że mimo to wielu programistów nie chce ryzykować sporu i wybiera ryczałt ze stawką 12 proc.