Wzrost kosztów wynika przede wszystkim z likwidacji odliczania części składki zdrowotnej od podatku, ale też z faktu, że będzie nią obciążony każdy przychód z biznesu. A to oznacza, że 9-proc. składkę przedsiębiorca musi odprowadzić nie tylko od tego, co zarobił, ale też np. od ceny sprzedanego auta czy nieruchomości, stanowiącej majątek firmy. Do tego dochodzi coroczna podwyżka składek społecznych.

Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorcy od kilku miesięcy desperacko próbują ustalić, ile na Polskim Ładzie stracą i czy mogą te straty zminimalizować. Bo to, że większość straci, jest pewne.

Zasadniczy może się tu okazać wybór odpowiedniej formy opodatkowania i zgłoszenie jego ewentualnej zmiany w urzędzie skarbowym do 20 lutego.

– Drastycznej podwyżki danin może uniknąć przedsiębiorca, który wybierze rozliczenie według skali podatkowej, pod warunkiem, że przez cały 2022 r. osiągnie dochód w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł, czyli od 5701 zł do 11 141 zł miesięcznie. W takim przypadku może bowiem korzystać z ulgi dla klasy średniej – mówi Natalia Wytrykowska, menedżer w zespole ds. PIT w KPMG w Polsce.

Z obliczeń KPMG wynika, że przy miesięcznym dochodzie 9500 zł przedsiębiorca na skali zarobi w tym roku mniej o ok. 90 zł miesięcznie. A im wyższy zarobek, tym wyższa strata. Gdy miesięczny przychód to 15 tys. zł, do kieszeni przedsiębiorcy trafi co miesiąc ponad 430 zł mniej niż w grudniu, bo tu ulga dla klasy średniej nie przysługuje.

Przy wyższych przychodach warto rozważyć opodatkowanie liniowe lub ryczałt. To, która forma rozliczenia będzie korzystniejsza, zależy od ponoszonych kosztów i stawki ryczałtu.

Przy braku kosztów i wyborze podatku liniowego już 20 tys. zł zarobku wygeneruje minus na ok. 980 zł miesięcznie w porównaniu z 2021 r. Przy 40 tys. zł przychodu ubytek to już ok. 2 tys. miesięcznie, czyli prawie 24 tys. rocznie.

W tej sytuacji dla wielu przedsiębiorców pokusą jest ryczałt ewidencjonowany. Ta opcja daje większą oszczędność na podatku przy wysokich zarobkach i niskich kosztach. Trudne może się jednak okazać ustalenie, czy rodzaj działalności kwalifikuje się do ryczałtu, a potem – wybranie właściwej stawki.

Wybór formy opodatkowania biznesu warto oprzeć na analizie, jak zmiana przepisów wpływa na zarobek netto przedsiębiorcy w porównaniu z ubiegłym rokiem. Eksperci firmy KPMG przeliczają skutki finansowe w kilku wariantach.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Polski Ład może mocno uderzyć przedsiębiorców po kieszeni