Czy wspólnik rozliczy stratę z tytułu umorzenia dobrowolnego

Umorzenie udziałów w spółce kapitałowej za zgodą udziałowca jest jedną z popularnych form wyjścia z inwestycji. Mimo licznych pozytywnych wyroków sądowych, fiskus wciąż nie akceptuje możliwości rozliczenia straty w takiej sytuacji.

Publikacja: 06.05.2017 06:00

Czy wspólnik rozliczy stratę z tytułu umorzenia dobrowolnego

Foto: 123RF

Umorzenie udziałów w spółce kapitałowej polega na unicestwieniu praw członkowskich w zamian za wypłatę wynagrodzenia przez tę spółkę. Jeśli umorzenie następuje za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę, to taki proces jest umorzeniem dobrowolnym. Umorzenie ma charakter przymusowy, jeśli następuje bez zgody wspólnika, natomiast umorzenie o charakterze automatycznym następuje z chwilą ziszczenia się zdarzenia określonego w umowie spółki.

Co wynika z przepisów

Kością niezgody w sporze o możliwość rozliczenia straty przy umorzeniu dobrowolnym jest brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT. Jak wynika z tego przepisu, do przychodów nie zalicza się umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) – w części stanowiącej koszt ich nabycia lub objęcia. Taka konstrukcja przepisu wskazuje, że wspólnicy uzyskujący przychód z tytułu umorzenia nie mają możliwości rozliczenia straty z tytułu umorzenia udziałów, niezależnie od charakteru, w jakim zostało ono przeprowadzone (dobrowolne/przymusowe/automatyczne).

Czy ustawodawca popełnił błąd

Przedstawiciele odmiennego poglądu twierdzą natomiast, że – pomimo literalnego brzmienia art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT - w przypadku umorzenia dobrowolnego podatnicy mają możliwość rozpoznania straty tak, jak przy zwykłym zbyciu udziałów. Wskazuje się, że do końca 2010 r. ustawodawca kwalifikował dochód z tytułu wszystkich rodzajów umorzeń jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych. W konsekwencji, wszystkie typy umorzenia były opodatkowane ryczałtową stawką 19 proc. CIT bez możliwości rozpoznania straty. Natomiast od 1 stycznia 2011 r. ustawodawca wprowadził zmianę legislacyjną, polegającą na skreśleniu z katalogu źródeł dochodu z udziału w zyskach osób prawnych pozycji „dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji)" – ówczesny art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

W konsekwencji, od 1 stycznia 2011 r. skutki podatkowe umorzenia zostały zróżnicowane w zależności od tego, w jakim trybie jest ono dokonywane:

- dochód z przymusowego oraz automatycznego umorzenia stanowi dochód z udziału w zyskach osób prawnych, opodatkowany ryczałtową stawką 19 proc. bez możliwości rozliczenia straty, natomiast

- umorzenie dobrowolne rozliczane jest na zasadach ogólnych.

Jak wskazują przedstawiciele tego poglądu, takiego zróżnicowanie zostało wprowadzone bez odpowiedniego dopasowania art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT. Wspólnik, rozliczający umorzenia dobrowolne na zasadach ogólnych, powinien mieć co do zasady możliwość rozpoznania straty. Brak dostosowania ww. przepisu przy jednoczesnej zmianie zasad opodatkowania umorzenia dobrowolnego jest podstawą do twierdzenia, że w obecnym stanie prawnym art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT nie znajduje zastosowania przy dobrowolnym umorzeniu udziałów.

Orzecznictwo jest przychylne dla podatników...

W precedensowym wyroku NSA z 19 sierpnia 2015 r. (II FSK 1747/13) sąd stanął na stanowisku korzystnym dla podatników, uznając, że w stanie prawnym obowiązującym od 2011 r. brak jest możliwości stosowania art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT dla opodatkowania zbycia udziałów w celu ich umorzenia. Zdaniem sadu, nie można uznać, że aktualnie istnieje możliwość zastosowania tego przepisu w ramach spójnej koncepcji opodatkowania zbycia udziałów (akcji) w celu ich umorzenia. Tym samym sąd dopuścił możliwość rozliczenia straty z tytułu umorzenia dobrowolnego.

Kolejne wyroki sądów administracyjnych wskazują na ugruntowanie się przychylnej dla podatników linii orzeczniczej (m.in. nieprawomocne wyroki: WSA we Wrocławiu z 12 sierpnia 2016 r., I SA/Wr 548/16; WSA w Warszawie z 8 kwietnia 2016 r., III SA/Wa 837/15; WSA w Warszawie z 3 października 2016 r., III SA/Wa 2140/15).

...ale organy wydają negatywne interpretacje

Pomimo pozytywnej linii orzeczniczej, organy podatkowe w wydawanych interpretacjach konsekwentnie twierdzą, że przy dobrowolnym umorzeniu udziałów podatnicy nie mają możliwości rozliczenia straty. Przykładowo, takie stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacjach Izby Skarbowej w Katowicach z 13 lutego 2017 r. (2461-IBPB-1-3.4510.22. 2017.1.JKT) oraz Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 kwietnia 2016 r. (ILPB3/ 4510-1-51/16-2/AO). Podatnicy CIT, jeśli chcą rozliczyć podatkową stratę rozpoznaną przy umorzeniu dobrowolnym, muszą się więc przygotować na spór z organami podatkowymi.

W PIT nie ma wątpliwości

W odróżnieniu od CIT, możliwość rozliczenia straty z tytułu umorzenia dobrowolnego u wspólników będących osobami fizycznymi nie budzi wątpliwości. Artykuł 24 ust. 5d ustawy o PIT, zgodnie z którym dochód kalkuluje się jak nadwyżkę przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu, odnosi się wyłącznie do art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT, w którym jest mowa o umorzeniu przymusowym i automatycznym. Brzmienie przepisu wyłączającego możliwość rozliczenia straty przy umorzeniu dobrowolnym odnosi się więc explicite do umorzenia przymusowego i automatycznego. Tym samym nie ma wątpliwości, że podatnicy PIT mogą rozliczyć stratę rozpoznaną przy umorzeniu dobrowolnym.

Autorka jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1888 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Umorzenie udziałów w spółce kapitałowej polega na unicestwieniu praw członkowskich w zamian za wypłatę wynagrodzenia przez tę spółkę. Jeśli umorzenie następuje za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę, to taki proces jest umorzeniem dobrowolnym. Umorzenie ma charakter przymusowy, jeśli następuje bez zgody wspólnika, natomiast umorzenie o charakterze automatycznym następuje z chwilą ziszczenia się zdarzenia określonego w umowie spółki.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej