Dobrowolne umorzenie udziałów – skutki podatkowe dla wspólnika

W przypadku dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem, po stronie wspólnika który zbywa udziały celem ich umorzenia, powstaje co do zasady przychód podlegający opodatkowaniu. Rozliczania tego przychodu wspólnik zobowiązany jest dokonać samodzielnie. Spółka z o.o., której udziały są umarzane nie pełni roli płatnika podatku.

Publikacja: 18.10.2022 18:05

Dobrowolne umorzenie udziałów – skutki podatkowe dla wspólnika

Foto: Adobe Stock

Określając skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów w spółce z o.o. na wstępie należy wyjaśnić, że co do zasady, umorzenie dobrowolne – czyli takie, które realizuje się na mocy uchwały wspólników, za zgodą wspólnika, do którego należą udziały, które są umarzane – poprzedzone jest czynnością prawną polegającą na zbyciu udziałów przez wspólnika na rzecz spółki, np. w drodze umowy sprzedaży, w przypadku gdy zbycie to jest odpłatne. Dopiero następnie dokonywane jest ich umorzenie przez spółkę. Jedynie to pierwsze zdarzenie, a więc zbycie udziałów przez wspólnika (nabycie przez spółkę) wywołuje określone skutki na gruncie prawa podatkowego. Samo umorzenie udziałów przez spółkę już po ich nabyciu jest co do zasady neutralne podatkowo.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami