Przejście na świadczenie przedemerytalne bez odprawy

Tylko pracownik, którego rozwiązanie stosunku pracy ma związek z nabyciem uprawnień do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nabywa prawo do pieniężnej odprawy emerytalnej.

Publikacja: 08.06.2022 17:14

Przejście na świadczenie przedemerytalne bez odprawy

Foto: Adobe Stock

- Moja firma będzie likwidowana, a mi zostały tylko trzy lata do emerytury. Chciałbym przejść na przysługujące mi świadczenie przedemerytalne. Czy pracodawca musi wypłacić mi odprawę emerytalną? – pyta czytelnik.

Kwestie związane z zasadami nabycia prawa do odprawy pieniężnej zostały uregulowane w art. 921 kodeksu pracy. Zgodnie z nim, odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na to świadczenie.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?