Kontrola PPK: Inspekcja Pracy niewiele może

Państwowa Inspekcja Pracy nie może skutecznie kontrolować wykonywania przez firmy obowiązków w zakresie PPK. Inspektorzy nie mogą bowiem żądać okazania dokumentów do oceny stanu faktycznego, a nawet jeśli ustalą nieprawidłowości, nie mogą stosować środków prawnych przewidzianych w przepisach.

Publikacja: 19.10.2023 02:00

Kontrola PPK: Inspekcja Pracy niewiele może

Foto: Adobe Stock

W sprawozdaniu Państwowej Inspekcji Pracy z działalności w 2022 r. można znaleźć niezwykle dużo ciekawych informacji, także w obszarze pracowniczych planów kapitałowych, w zakresie których ustawodawca postawił przed PIP określone zadania. Jak się jednak okazuje, mimo dokonanej w 2022 r. nowelizacji przepisów, prawodawca nie wyposażył organu kontrolnego w pożądane narzędzia.

Przede wszystkim należy przypomnieć, że w połowie 2022 r. do ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy zostały wprowadzone zmiany dotyczące zasad prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów o pracowniczych planach kapitałowych. I o ile ogólnie można je ocenić pozytywnie, to zabrakło jednak kilku elementów, które – jeśli zostałyby wprowadzone – z pewnością przyczyniłyby się do większej skuteczności działań PIP.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?