Kontrola PPK: Inspekcja Pracy niewiele może

Państwowa Inspekcja Pracy nie może skutecznie kontrolować wykonywania przez firmy obowiązków w zakresie PPK. Inspektorzy nie mogą bowiem żądać okazania dokumentów do oceny stanu faktycznego, a nawet jeśli ustalą nieprawidłowości, nie mogą stosować środków prawnych przewidzianych w przepisach.

Publikacja: 19.10.2023 02:00

Kontrola PPK: Inspekcja Pracy niewiele może

Foto: Adobe Stock

W sprawozdaniu Państwowej Inspekcji Pracy z działalności w 2022 r. można znaleźć niezwykle dużo ciekawych informacji, także w obszarze pracowniczych planów kapitałowych, w zakresie których ustawodawca postawił przed PIP określone zadania. Jak się jednak okazuje, mimo dokonanej w 2022 r. nowelizacji przepisów, prawodawca nie wyposażył organu kontrolnego w pożądane narzędzia.

Przede wszystkim należy przypomnieć, że w połowie 2022 r. do ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy zostały wprowadzone zmiany dotyczące zasad prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów o pracowniczych planach kapitałowych. I o ile ogólnie można je ocenić pozytywnie, to zabrakło jednak kilku elementów, które – jeśli zostałyby wprowadzone – z pewnością przyczyniłyby się do większej skuteczności działań PIP.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości