Kiedy rada gminy może przyjąć uchwałę pożyczkową

Wójt opracował projekt uchwały ws. zaciągnięcia pożyczki w WFOŚiGW w wysokości 500 tys. zł na tzw. planowany deficyt w 2023 r. (pokrycie kosztów budowy instalacji służącej ochronie środowiska). Na 2023 r. planowana jest jednak nadwyżka budżetu w wysokości 200 tys. zł. Czy w tych okolicznościach rada gminy może przyjąć taką uchwałę pożyczkową – pyta radna.

Publikacja: 12.09.2022 22:00

Kiedy rada gminy może przyjąć uchwałę pożyczkową

Foto: Adobe Stock

Art. 720 Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) stanowi, że – przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. W orzecznictwie akcentuje się, że pożyczka jest umową, przy której podobnie jak przy umowie sprzedaży dochodzi do zmian w obrębie prawa własności przedmiotu umowy. Umowa pożyczki jest umową konsensualną, dwustronnie zobowiązującą. O konsensualnym charakterze pożyczki przesądza fakt, że dochodzi ona do skutku przez samo porozumienie się stron. Umowa pożyczki zobowiązuje pożyczkodawcę do przeniesienia własności przedmiotu pożyczki na pożyczkobiorcę. Samo wydanie przedmiotu pożyczki może nastąpić w dowolny sposób, byle pożyczkobiorca miał możność swobodnego dysponowania czy to pieniędzmi, czy rzeczami będącymi przedmiotem umowy (wyrok WSA w Poznaniu z 30 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Po 269/19).

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów