Świadczenie pracy lub usług jako wkład na pokrycie akcji

W umowie prostej spółki akcyjnej rodzaj pracy/usługi i czas jej świadczenia powinien być określony, tak by możliwe było zweryfikowanie, czy akcjonariusz wniósł wkłady, do których się zobowiązał. W przypadku niewykonania tego zobowiązania akcje objęte za wkłady mogą zostać unieważnione przez sąd.

Publikacja: 23.09.2021 13:31

Świadczenie pracy lub usług jako wkład na pokrycie akcji

Foto: Adobe Stock

Wniesienie wkładu do spółki jest jednym z podstawowych obowiązków wspólnika (akcjonariusza). Wkłady klasycznie dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Wniesienie wkładu pieniężnego sprowadza się do dokonania przez wspólnika (akcjonariusza) wpłaty na rzecz spółki w ustalonej wysokości. Więcej kontrowersji od zawsze budziły wkłady niepieniężne (tzw. aport), których wniesienie polega m.in. na przeniesieniu na rzecz spółki prawa czy też spełnieniu na jej rzecz innego świadczenia. Zakres tego, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego różni się w zależności od typu spółki. Niemniej, w stanie prawnym sprzed wprowadzenia prostej spółki akcyjnej (1 lipca 2021 r.) , w przypadku żadnej ze spółek kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna) wkładem niepieniężnym nie mogło być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP