fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Szwecja w ostatnich dniach na pierwszym miejscu z liczbą zgonów per capita

AFP
Szwecja w ostatnich dniach znalazła się na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o liczbę zgonów w ciągu ostatnich siedmiu dni, spowodowanych koronawirusem w przeliczeniu na milion mieszkańców. Wczoraj w przypadku Szwecji współczynnik ten wynosi 6,25, w drugim kraju, Wielkiej Brytanii - 5,75.

Dane pochodzą z serwisu ourworldindata.org. Powołując się na nie szwedzka agencja TT zwróciła uwagę, że przed tygodniem kraj o największym współczynniku zgonów na milion mieszkańców w ciągu ostatniego tygodnia  - Belgię - zastąpiła Szwecja. Wielka Brytania niezmiennie pozostaje druga. W Polsce współczynnik ten wynosi 0,47.

Podobne dane opublikował „Financial Times”, również umieszczając Szwecję jako kraj o najwyższym wskaźniku śmiertelności na mieszkańca.

Pomimo wysokiej śmiertelności, szwedzkie władze są przekonane, że ich strategia, zakładająca ograniczenia znacznie luźniejsze niż w innych europejskich krajach, jest opłacalna w perspektywie długoterminowej. - Walka z Covid-19 to maraton - powiedział ostatnio premier Stefan Löfven, dodając, że jego urzędnicy „głęboko wierzą”, że ich środki są opłacalne na dłuższą metę.

W innych krajach europejskich stopniowo znosi się ograniczenia, m.in. pozwalając na powroty do pracy, tymczasem Szwedom nadal zaleca się, aby pracowali z domu i to być może nie tylko przez kilka tygodni, ale przez wiele miesięcy. Podobnie choć UE chce powoli znosić ograniczenia dotyczące podróży, szwedzkie władze zapowiedziały mieszkańcom, że na wakacje nie powinni się wybierać. Prawdopodobnie mają też dalej obowiązywać inne ograniczenia dotyczące podróży, uprawiania sportu i wizyt w domach opieki. Jednak Szwecja nigdy nie wprowadziła pełnego „lockdownu”, uczniowie poniżej 16 roku życia nadal chodzą do szkoły, otwarte są kawiarnie, bary i restauracje.

Chociaż w Szwecji zachęcano ludzi do ograniczania kontaktów i utrzymywania dystansu społecznego, były to tylko zalecenia.

Źródło: rp.pl/ TT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA