fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Referendum konstytucyjne prezydenta Andrzeja Dudy - jest decyzja Senatu

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W środę Senat odrzucił wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego w sprawie Konstytucji.

W trakcie środowej debaty Paweł Mucha z kancelarii prezydenta przekonywał, że nie zachodzą przeszkody, aby przeprowadzić referendum 10 i 11 listopada. Na zakończenie swojego wystąpienia Mucha zaapelował do senatorów, aby "nie bali się demokracji".

 

Projekt postanowienia zawiera 10 pytań referendalnych, które dotyczą m.in. kwestii uchwalenia nowej Konstytucji lub wprowadzenia zmian w obecnie obowiązującej, unormowania w Konstytucji RP obowiązku przeprowadzania referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej 1 000 000 obywateli oraz określenia ważności tego referendum przy 30% frekwencji, wprowadzenia w Konstytucji zmian w umocowaniu władzy wykonawczej (pozycji ustrojowej Prezydenta, Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów), wprowadzenia w Konstytucji zapisu dotyczącego wyborów do Sejmu RP (w jedno lub wielomandatowych okręgach wyborczych) czy konstytucyjnego unormowania członkostwa Polski w UE i NATO.

Referendum miałoby się odbyć już 10-11 listopada tego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA