Subiektywny ranking sitcomów

Subiektywny ranking najzabawniejszych sitcomów z USA emitowanych obecnie przez polskie telewizje

Aktualizacja: 12.04.2011 07:38 Publikacja: 10.04.2011 01:03

Subiektywny ranking sitcomów

Foto: ROL

Wywołują niekontrolowany rechot, rozbudzają wyobraźnię i uczą dystansu do świata. Najlepsze seriale komediowe naśmiewają się z amerykańskiego stylu życia, a także rodzinnych, przyjacielskich i miłosnych problemów.

1. „Zwariowany świat Malcolma"

Produkcja FOX, w Polsce na VH1/Comedy Central Family

Emisja w latach 2000 – 2006

Autorytarna matka i ojciec, niegdyś luzak i hulaka, próbują okiełznać czwórkę niesfornych dzieciaków. Genialnego nastolatka Malcolma, tępego osiłka Reese'a i małego rozrabiakę Deweya. Najstarszego syna Francisa, mistrza demolki, umieścili w szkole z rygorem wojskowym w innym amerykańskim stanie. Salwy śmiechu wywołują dynamiczne retrospekcje i postaci epizodyczne, m.in. nieodpowiedzialni i wojowniczy dziadkowie. Świetni aktorzy – zarówno dorośli, jak i dziecięcy – gotowi są do poświęceń, np. wdrapują się na dachy domów, brudzą się farbą i śmieciami.

2. „Trzecia planeta od słońca"

Produkcja NBC, w Polsce na HBO Comedy

Emisja w latach 1996 – 2001

Kosmici przylatują na tajną misję na Ziemię, której nie uważają za planetę, tylko wirujący w galaktyce głaz. Śmieszą, gdy nieudolnie próbują wtopić się w amerykańskie społeczeństwo. Przybierają bowiem postacie ludzkie i udają czteroosobową rodzinę. Ufoludki złośliwie komentują dokonania ludzkości, np. ziemską naukę uważają za bełkot. W końcu jednak zakochują się w życiu na naszej planecie – poznają smak miłości, przyjaźni i... alkoholu. Emisję serialu zakończono dziesięć lat temu – żarty nadal bawią, ale czasem ich kontekst jest niezrozumiały.

3. „Wszyscy kochają Raymonda"

Produkcja CBS, w Polsce na VH1/Comedy Central Family

Emisja w latach 1996 – 2005

O lekkomyślnego Raya walczą dwie zadziorne kobiety – jego żona i matka. Debra, starając się wychować sobie męża, zmusza go do domowych obowiązków i opieki nad dziećmi. Natomiast Marie rozpieszcza syna wyśmienitą kuchnią, zachęca do oglądania sportu w telewizji i odpoczynku. Ray często obrywa w tej wojnie – obie kobiety na przemian obrażają się na niego. Nie znajduje także oparcia w sarkastycznym ojcu ani bracie łakomczuchu. Słabością serialu są kiepskie role dziecięce.

4. „Różowe lata siedemdziesiąte"

Produkcja Fox, w Polsce na HBO Comedy

Emisja w latach 1998 – 2006

Komediowy hołd złożony epoce dzieci kwiatów. Nastolatki wchodzą w dorosłość w latach 70. – pełnych szalonych imprez, eksperymentów z narkotykami i rodzącego się kultu „Gwiezdnych wojen". Młodzi ludzie marzą o wolności i niezależności, ale ich rodzice próbują podciąć im skrzydła. Najzabawniejszą postacią serialu jest Fez, uczeń z wymiany międzynarodowej, który nachalnie i bezskutecznie podrywa każdą poznaną kobietę. Serial zabawnie nawiązuje do wydarzeń z historii USA, czasem jednak niezrozumiałych dla polskiego widza.

5. „Nowe przygody starej Christine"

Produkcja CBS, w Polsce na Comedy Central

Emisja w latach 2006 – 2010

Neurotyczna kobieta po czterdziestce próbuje ułożyć sobie życie po rozwodzie. Irytuje ją były mąż, który szybko znalazł nową miłość. W prywatnej szkole syna musi się użerać z bogatymi i zepsutymi matkami innych dzieci. Prowadzi siłownię dla kobiet, gdzie z litości zatrudnia niekompetentną pracowniczkę. Na głowie ma także niedojrzałego brata, który zamiast zarabiać na życie, podrywa dziewczyny. Serial kipi od pomysłów, ale zdarzają się także odcinki schematyczne i do końca przewidywalne.

6. „Dwóch i pół"

Produkcja CBS, w Polsce na Comedy Central

Emisja od 2003 r.

Ciapowaty rozwodnik Alan mieszka w domu swojego brata Charliego, kompozytora dżingli reklamowych, alkoholika i kobieciarza. Pierwszy jest specjalistą od znoszenia miłosnych porażek, drugi – od czerpania radości z życia. W weekendy dołącza do nich pucułowaty syn Alana, któremu do szczęścia wystarczy telewizor. Na drugim planie serialu rozśmiesza nonszalancka matka obu braci i bezlitośnie ironiczna gosposia.

Wadą serialu jest jego statyczność – aktorzy często zamieniają się w gadające głowy.

7. „Amerykański tata"

Produkcja Fox, w Polsce na Canal+

Emisja od 2005 r.

Animowany sitcom o agencie CIA Stanie, nieporadnym w roli ojca i męża. Potrafi uratować zakładników porwanych przez terrorystów, ale nie radzi sobie z humorami córki i kłopotami sercowymi syna. Żona próbuje nauczyć go bycia dobrym rodzicem. W ich domu mieszka także kosmita z zaburzeniami osobowości i gadająca złota rybka. Stan najbardziej śmieszy, gdy wykorzystuje szpiegowskie techniki i gadżety do kontrolowania rodziny. Szkoda, że dowcipy przekraczają granice dobrego smaku.

8. „Pępek świata"

Produkcja ABC, w Polsce na HBO Comedy

Emisja od 2009 r.

Frankie jest nieudolną sprzedawczynią samochodów, a jej mąż Mike nadzoruje pracę w kopalni. Ich dzieci tworzą galerię komediowych postaci. Najmłodszy syn jest małym geniuszem, który ma problem z nawiązywaniem kontaktów. Córka rozpaczliwie walczy o akceptację rówieśników. W każdym odcinku aspiruje do innej grupy, m.in. chóru i sekcji pływackiej. Najstarszy syn ma jedną pasje – uwielbia chodzić w domu bez spodni. Serial chce śmieszyć za wszelką cenę. Tymczasem wysilone żarty zamiast bawić, wywołują zakłopotanie.

9. „Futurama"

Produkcja Fox, w Polsce na Sci-fi Universal

Emisja od 1999 r.

Serial animowany o dostawcy pizzy Fry'u, który na skutek hibernacji budzi się w dalekiej przyszłości. Świat w 2999 r. jest komiczną utopią, w której ludzie żyją w zgodzie z ufoludkami. Bohater zatrudnia się w międzygalaktycznej firmie dostawczej i poznaje najdalsze zakątki wszechświata. Zakochuje się także w kobiecie cyklopie oraz zaprzyjaźnia z aspołecznym robotem niestroniącym od alkoholu i używek.

Niestety, główny bohater jest najmniej zabawną postacią serialu, a to grzech nie do wybaczenia.

10. „Mike i Molly"

Produkcja CBS, w Polsce na Comedy Central

Emisja od 2010 r.

Jeden z nielicznych seriali przełamujących telewizyjne kanony piękna – główni bohaterowie są bowiem otyli. Ospały policjant i wygadana nauczycielka zakochują się w sobie i razem postanawiają schudnąć. Wstydzą się swoich ciał, ale potrafią żartować z nadwagi. Ponadto Mike musi sobie radzić z nadopiekuńczą matką, a Molly – z podstarzałym adoratorem i wyuzdaną siostrą, miłośniczką lekkich narkotyków. Słabością serialu jest kilka irytujących i mało zabawnych postaci, m.in. matka głównej bohaterki i mieszkający z babcią policjant.

Wywołują niekontrolowany rechot, rozbudzają wyobraźnię i uczą dystansu do świata. Najlepsze seriale komediowe naśmiewają się z amerykańskiego stylu życia, a także rodzinnych, przyjacielskich i miłosnych problemów.

1. „Zwariowany świat Malcolma"

Pozostało 97% artykułu
Telewizja
Luna odpadła w półfinale Eurowizji decyzją głosujących telewidzów
Telewizja
Apple kręci w Warszawie serial. Zamknięto Świątynię Opatrzności Bożej
Telewizja
Herstory: Portrety ponad 20 wybitnych Polek w projekcie HISTORY Channel
Serial
„Władcy przestworzy” na Apple TV+. Straceńcy latali w dzień
Telewizja
Magdalena Piekorz zajmie się serialami i filmami w TVP