Aktualizacja: 16.03.2025 06:57 Publikacja: 31.01.2024 03:00
Jednego z bohaterów „Władców przestworzy”, Gale’a Clevena, gra Austin Butler
Foto: Apple TV+
Jeszcze nie minął styczeń, a widzowie platform VOD dostali już trzeci hit 2024 roku. Po „Detektywie: Krainie nocy” na HBO Max i „Klątwie” na SkyShowtime premierę mieli „Władcy przestworzy” na Apple TV+. O tej dziewięcioodcinkowej opowieść wojennej o amerykańskich załogach bombowców mówiło się od lat.
Pierwsze prace rozpoczęto ponad dekadę temu. Po sukcesach dwóch poprzednich seriali wojennych – „Kompanii braci” (2001) i „Pacyfiku” (2010) – ich pomysłodawcy, reżyser Steven Spielberg, aktor Tom Hanks oraz producent Gary Goetzman, postanowili kontynuować paradokumentalny, a zarazem widowiskowy styl opowiadania o II wojnie światowej i nakręcić serial o lotnikach. Wybór padł na 100. Grupę Bombową w 8. Armii Powietrznej, która zrzucała bomby na obiekty wojskowe i cywilne na terenie okupowanej przez Niemców Europy. Za podstawę posłużyła książka Donalda L. Millera „Masters of the Air” (właśnie wznowiona na polskim rynku). Rzecz niełatwa do ekranizacji, bo napisana w sposób epizodyczny, wypełniona anegdotami, bez wyraźnej osi fabularnej. Postaci w niej jest mnóstwo, podobnie jak zdarzeń.
Do reżyserii Teatru TV wraca Wojciech Smarzowski i Krzysztof Zanussi, pierwszy spektakl wystawi Jan Holoubek i zadebiutuje w tej roli Paweł Demirski. Ogłoszono konkurs dramaturgiczny. Grać będą m.in. Kożuchowska, Komorowska, Seweryn, Grabowscy.
Od czasu premier nowej dyrekcji Teatru TV (maj 2024) jego widownia wzrosła w minionym roku o 2,5 mln widzów (wobec analogicznego okresu w 2023 r.), a użytkownicy i odtworzenia VOD o ponad 60 proc.
W mijającym roku zmieniło się kierownictwo Teatru TV (Michał Kotański i Wojciech Majcherek), a widzowie uznali, że najbardziej lubią oglądać spektakle, które już znają.
Po odwołaniu „Sylwestra Marzeń” sensacją są medialne sympatie gwiazd. Kombi Łosowskiego zagra w Chełmie na Sylwestrze TV Republika, zaś Kombii ze Skawińskim w Toruniu (Polsat). Lombard Stróżniaka w Chełmie, a Ostrowska w Chorzowie (Dwójka).
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Łukasz Filipowicz już w czasie kampanii wyborczej deklarował, że jeśli wygra wybory samorządowe, nie zorganizuje „Sylwestra marzeń”. Słowa dotrzymał. Będzie „Sylwester w Zakopanem”, nawiązujący do góralskiej muzyki z hitami Skaldów i Brathanków.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
„Laid” uświadamia, że dziś o związkach opowiada się w sposób hardcore’owy.
„Biały Lotos” to jedna z najinteligentniejszych produkcji serialowych, jakie widziałem.
„Świt Ameryki” to zdekonstruowany western o początkach USA. Świetny.
Płatny morderca Szakal, znany ze swoich wcześniejszych popkulturowych wcieleń, powraca. I jak na trzecią dekadę XXI wieku przystało, jego kolejnym celem jest genialny technomiliarder.
Oparty na prawdziwych przeżyciach palestyńsko-amerykańskiego komika serial „Mo” nabiera mocniejszego wymiaru w kontekście ostatnich wydarzeń i słów Donalda Trumpa o wysiedleniach i organizowaniu „riwiery Bliskiego Wschodu”. Drugi sezon już na Netfliksie.
„Przesmyk” to sensacja pełną gębą, blisko spokrewniona z książkami Fredericka Forsytha.
Niejednoznaczność etyczna jest najciekawsza!
Uwielbiana produkcja na podstawie gry „League of Legends” powraca. Drugi sezon „Arcane” to jeszcze więcej tego samego co poprzednio. Ale czy twórcy podołali oczekiwaniom fanów i dostarczyli serialowe arcydzieło?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas