Marcin Kube

Marcin Kube

Dziennikarz i recenzent „Rzeczpospolitej”, redaktor magazynu „Plus Minus”. Pisze o literaturze, filmach i serialach, przeprowadza wywiady z ludźmi kultury. Absolwent prawa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W „Rzeczpospolitej” od 2011 r. Publikował w „Przekroju” i Culture.pl oraz był wydawcą i scenarzystą telewizyjnych programów publicystyczno-kulturalnych, m.in. „Hali Odlotów” (Grand Press 2015 w kategorii „Publicystyka” dla redakcji programu) i „Koło Pióra” (2019-2020) w TVP Kultura.

Witajcie w AIDS-tisach

Był taki czas, że gdy ktoś mówił „wirus”, pierwszym, co przychodziło na myśl, wcale nie był covid. O epidemii HIV z różnych perspektyw przejmująco i wnikliwie opowiadają dwie książki.

„Brygada”: Bagietki i bagiety

Francuzi zawsze umieli kręcić solidne kino kryminalne. Można się o tym przekonać, oglądając policyjną „Brygadę” na Canal+.

Jeśli chcesz opowiedzieć o wszystkim, musisz to zrobić na bogato

Pomimo całego dramatyzmu „Korowodu”, wątków autobiograficznych i sygnalizowanej przez Jakuba Małeckiego szczerości, jego najnowsza powieść nie ma w sobie odpowiedniego ciężaru.

Dwa proste, lewy i prawy

Nakręcona na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza „Prosta sprawa” w Canal+ to bardzo dobrze skrojone kino akcji. Jeleniogórski koktajl z przygód Jasona Bourne’a i Jacka Reachera, podlany swojskimi machlojkami i karkonoskim krajobrazem.

„Życie seksualne kajakarzy”: Spływ od rzeczywistości

Wojciech Koronkiewicz spłynął rzekami wschodniej Polski. Śladów życia seksualnego kajakarzy nie odnalazł, za to trafił na coś innego.

Pośmiertne gry z Marquezem, czyli czego nie przegapić na Big Book Festivalu

Od 22 do 24 czerwca trwa 12. edycja Big Book Festival w Warszawie, najbardziej inspirującego festiwalu książkowego w Polsce. Jakich wydarzeń nie warto przegapić? Które dyskusje, spotkania i premiery zapowiadają się szczególnie ciekawie? Podpowiadamy.

Apokalipsa zacznie się na Podlasiu

Nie trzeba znać osobistej historii Piotra Pazdeja, by odczuwać, że pomysły na jego „Ostatnią sarnę na ziemi” kiełkowały przy małym dostępie do światła.

Szaleńcza gimnastyka języka

Polszczyzna ma być jak równo przystrzyżona rabatka czy jak dziki ogród? Czyj język najszybciej się zmienia? Czy naprawdę to młodzi Polacy narzucają starszym sposób porozumiewania się w internecie? Odpowiada sześcioro znakomitych tłumaczy.

Co zdarzy się w 2040 roku? Magdalena Salik we „Wścieku” kreśli nieciekawą wizję

Jak to w dobrym science fiction, Magdalena Salik we „Wścieku” nie projektuje tylko fantazyjnego „co by było, gdyby...”, lecz przygląda się współczesności. Zastanawia się, czy jest szansa, byśmy zeszli z drogi prowadzącej nas w stronę globalnego feudalizmu technologicznego.

„Furiosa: Saga Mad Max”: kino nieświeżej zemsty

„Mad Max: Na drodze gniewu” z 2015 r. odświeżył nie tylko słynną serię, ale kino rozrywkowe w ogóle. Trudno było jednak przypuszczać, że George Miller znów wymyśli proch. Wchodząca do kin „Furiosa” powtarza sprawdzoną recepturę, z tym że wszystkiego jest więcej, bardziej i mocniej. Jak wyszło?