Marcin Kube

Marcin Kube

dziennikarz zajmujący się literaturą i muzyką

Imperium kontratakuje. Czy Netflix przetrwa napór Disneya i HBO?

Weszliśmy w decydującą fazę walki o rynek streamingowy. Wielkie studia w Hollywood zorientowały się, że Netflix próbuje im wykraść ogień, i przystąpiły do kontrataku. Czy teraz zgniotą go za to, że podniósł rękę na kina?

Ile wolności, a ile poprawności czeka nas w internecie

Miliarder Elon Musk wykupując Twittera zapowiedział, że chce przywrócić wolność słowa w internecie. Ile ta deklaracja ma wspólnego z rzeczywistością i jak wpłynie na jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie? Zmienia się też pozycja innej popularnej platformy internetowej – Netflixa. Serwis traci użytkowników, a do dyskusji wciąż wraca temat poprawności politycznej promowanej w produkcjach giganta streamingu. Czy odbiorcy zaczynają się odwracać od progresywności Netflixa? Kto ma teraz największy wpływ na srebrny ekran? O tym w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus” rozmawiają redaktorzy Michał Płociński i Marcin Kube.

Harlan Coben: Powieść jest jak muzyka

Pisarz, scenarzysta i producent Harlan Coben opowiada o polskiej adaptacji powieści „Zachowaj spokój”. Powstał sześcioodcinkowy serial dla Netfliksa.

„Wiking”: Szekspir barbarzyńców

Najbardziej oczekiwane widowisko roku, czyli „Wiking” Roberta Eggersa, od piątku w kinach. Imponuje i przeraża, choć i tak wiadomo, jak się skończy.

Rekonstrukcja turystyczna

O Bieszczadach powstało książek tak dużo, że w zasadzie można by już nie wędrować, tylko czytać. Od atlasów, przewodników i albumów fotograficznych, poprzez powieści, reportaże, eseistykę, na wspominkach i gawędach kończąc. A przecież jest jeszcze literatura naukowa: owoce lat pracy archeologów, etnografów, historyków i kulturoznawców. Mniej i bardziej szczegółowe, mniej i bardziej udane. Pośród tej klęski urodzaju bywają też książki, które są po trosze wszystkim, co wymienione powyżej.

Seriale: róg obfitości na życzenie

Moglibyśmy nie odrywać się od ekranu całymi dobami, a i tak nie obejrzelibyśmy wszystkich ciekawych produkcji, które przed świętami trafiły na polski rynek VOD.

Gangsterska klasa średnia

Telewizja VOD to nie tylko Netflix i HBO Max. Seriale są dostępne w bezpłatnym serwisie TVP VOD, ale można też, choćby dla wartości poznawczej, zajrzeć do oferty innych platform. Do polskich, takich jak Polsat Box, który zastąpił Iplę, oraz Playera powiązanego z TVN. Ale również zagranicznych, choćby Prime Video, Apple TV czy Viaplay. Nie są one tak bardzo zadomowione nad Wisłą, jak dwa serwisy wspomniane na początku, ale to nie znaczy, że nie mają do zaoferowania nic ciekawego.

Krzysztof Cieślik vs Sonia Draga: krytyk kąsa wydawnictwo

W światku literackim i książkowym wybuchł spór o dobre imię wydawnictwa i granice krytyki literackiej, ale na szczęście wycofano pozew i odbędzie się on w mediach.

"Cisza": Koniec świata przerwał mecz

„Cisza” to mikropowieść amerykańskiego mistrza o rzeczywistości, która się rozpada. Literackie echo pandemii i lockdownu.

Duży facet leje mniejszych

Zazwyczaj się nie zdarza, by adaptowano w kinie jeden cykl powieściowy w odstępie zaledwie kilku lat. Ponad trzech dekad potrzeba było, żeby Hollywood zapomniało o klapie „Diuny" w reżyserii Davida Lyncha i zainwestowało w adaptację prozy Franka Herberta według wizji Denisa Villeneuve'a. W końcu musi urosnąć jedno lub dwa pokolenia, które niezrażone dawniejszymi próbami z czystą kartą pójdą do kin, gwarantując twórcom sukces kasowy. Co innego telewizja.