Marcin Kube

Marcin Kube

dziennikarz zajmujący się literaturą i muzyką

„Bocian. Biografia nieautoryzowana”: Wiosny sztandar radosny

W bogato zilustrowanej książce „Bocian. Biografia nieautoryzowana” dowiadujemy się o naszym arcypolskim ptaku wszystkiego, co najważniejsze. Zachwyci nie tylko znawców ornitologii.

„Bullet Train”: Gwiazdy i zły Rusek

Brat Pitt w komedii „Bullet Train” wciela się w zabójcę pechowca, który chciałby rzucić wszystko i pojechać medytować.

„Pam & Tommy”: Ikona lat 90. i męczennica

Modne ostatnio rekonstrukcje celebryckie więcej mówią o nas dzisiaj niż o czasach, w których się rozgrywały. Tak właśnie jest z serialem „Pam & Tommy”, który stanowi popkulturową beatyfikację Pameli Anderson.

Żada, Forró, Duda, Czech, Rafiejenko. Pisarze o piekle Donbasu

W osiem lat po wybuchu wojny w Donbasie możemy czytać różnorodne ukraińskie dzieła o życiu na hybrydowym froncie, pod jarzmem rosyjskiej agentury i zbrodniczych watażków. Książki świetne, choć trudno się z tego cieszyć.

Gabriel Krauze: Jak zły chłopiec został literacką gwiazdą

Wie, że zdegeneruje się kompletnie lub pójdzie do więzienia albo w najgorszym wypadku zginie podziurawiony kulami lub rozpruty nożem. Ucieczką są studia, rodzina – i pisanie.

Upajający brak wiedzy

„Tefil” Rafała Wojasińskiego to proza bez kompromisów. Na naszych oczach bełkot i onomatopeje zmieniają się w literaturę.

Największy kinoman w Hollywood

Biograf Quentina Tarantino opowiada o pracy reżysera nad każdym filmem z osobna i przy okazji zdradza wiele ciekawostek o jego życiu prywatnym.

Czekając na „Sługę narodu”

Cyfrowe platformy rywalizują również latem o widzów nowymi produkcjami ze świata medycznego, problemach młodzieży i superbohaterach. Przygotowują się do jesiennej ofensywy.

Hari Kunzru czyli gdzieś między mainstreamem a paranoją

Enerdowski punk rock, psychodeliki i najgorsze stypendium na świecie – o swojej nowej powieści „Czerwona pigułka” opowiada brytyjski pisarz Hari Kunzru, który przyjeżdża spotkać się z czytelnikami na Big Book Festiwalu w Warszawie.

„Piramidy dni”: Bałtycka nostalgia

Rodzina, ojcostwo i macierzyństwo – to główne tematy, do których powraca Daina Opolskaitė w swoim chwilami znakomitym zbiorze opowiadań „Piramidy dni”.