Marcin Kube

Marcin Kube

dziennikarz zajmujący się literaturą i muzyką

Abdulrazak Gurnah . Wciąż bardziej obcy

Nobel trafił do Abdulrazaka Gurnaha z Zanzibaru. 72-letni powieściopisarz od pół wieku żyje w Anglii, nieustannie pisze o wyobcowaniu. Komentował też Conrada.

Abdulrazak Gurnah: Kim jest laureat Literackiej Nagrody Nobla 2021?

Szwedzka Akademia jako tegorocznego noblistę z dziedziny literatury wskazała Abdulrazaka Gurnaha, anglojęzycznego pisarza urodzonego w Tanzanii.

Literacki Nobel być może dla Annie Ernaux

Szwedzka Akademia ogłosi w czwartek, kogo wyróżni z dziedziny literatury za 2021 rok. Swoich faworytów już mają serwisy bukmacherskie.

„Kruk. Czorny woron nie śpi": Oswajanie dzikiego ptaka

Wiadomo, że miasto, asfaltowa dżungla, jest matecznikiem kryminału.

„Nie czas umierać”. Bond kontra Lucyfer

Film zadowoli i jednocześnie zszokuje fanów serii. Od piątku w kinach.

Drugiego tomu nie będzie

Zaczyna się jak w większości biografii powojennych inteligentów – od książek.

Yusef Komunyakaa: Każde słowo to decyzja

Dorastał w Luizjanie, ale poetą stał się w Wietnamie. Yusef Komunyakaa otrzymał Nagrodę im. Herberta.

Oplem na wschód w podróż poślubną

Krajobraz po hipsterskim weselu: ktoś kacuje, ktoś pije klina od rana i urządza sobie poprawiny przy śniadaniu. Miłośnicy oldskulowych komputerów pakują do samochodów pecety, które stanowiły atrakcję imprezy. Panna młoda straciła głos od śpiewania, krakowscy poeci recytują poezję na łonie natury i tylko pan młody, zamiast odpoczywać, pakuje się. „Mamy przed sobą długą drogę, więc nie możemy zostać". Czas ruszać w podróż poślubną. Ale nie na Majorkę czy do Paryża, tylko na Huculszczyznę – trasa na bieszczadzkie Lesko, potem Ukrainą: Stryj–Czerniowce–Zaleszczyki.

Zasmakować w prozie życia

Pomimo słusznego wieku (rocznik 1935) Kazimierz Orłoś regularnie, co parę lat, publikuje nowe książki i zbiera rozproszone teksty w odświeżonych zbiorach. W ostatniej dekadzie dostaliśmy od tego znakomitego autora między innymi powieść, parę tomów opowiadań, autobiografię oraz książkę biograficzną, gdzie pisarz bada swe rodzinne korzenie z pasją genealoga.

Diabeł szuka pokuty

Kto ma już dosyć seriali dla młodych dorosłych o problemach milenialsów czy o bohaterach w pelerynach, ten wreszcie dostał serial skrojony pod dorosłego widza. Nie ze względu na przemoc czy goliznę, tylko ze względu na cierpliwość twórców i konsekwencję, z jaką snują przed nami historię o Bostonie z początku lat 90. Powoli, spokojnie, bez gwałtownych skoków czasowych, ordynarnych cliffhangerów czy zwrotów akcji spadających na widza deus ex machina.