fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy rodzic nie otrzyma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego

AdobeStock
Rodzic, który bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim korzysta z urlopu wypoczynkowego, nie uzyska za ten okres prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Od 1 do 20 września br. rodzice ponownie mogą ubiegać się i korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To świadczenie przysługujące rodzicowi w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko albo w razie niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Czytaj także: Matki na działalności chcą od ZUS lepszego traktowania

Warunkiem przyznania tego zasiłku jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – nad dzieckiem w wieku do lat 18. Zasiłek przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, a okresu jego pobierania nie wlicza się do limitu zasiłku opiekuńczego przyznawanego na ogólnych zasadach (tj. na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Powrót do pracy...

Wśród pracowników ubiegających się...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA