Rząd zdradził zasady drugiej waloryzacji emerytur. Podwyżki od września

Emerytury i renty będą dodatkowo waloryzowane od 1 września, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. Tak wynika z projektu zapowiedzianego w wykazie prac rządu, przewidującego podwyżki.

Aktualizacja: 25.04.2024 06:10 Publikacja: 25.03.2024 14:11

Rząd zdradził zasady drugiej waloryzacji emerytur. Podwyżki od września

Foto: AdobeStock

Obecnie obowiązuje roczna waloryzacja świadczeń, przeprowadzana od 1 marca. Po zmianach waloryzacja będzie się odbywać:

• raz w roku (od 1 marca), gdy inflacja w pierwszym półroczu danego roku nie przekroczy 5 proc. (czyli na dotychczasowych zasadach)

• dwa razy w roku (od 1 marca i od 1 września) jeśli inflacja w pierwszym półroczu roku wyniesie powyżej 5 proc.

Podwyżki emerytur. Wsparcie dla emerytów z niskimi świadczeniami

- Dodatkowa waloryzacja (tzw. interwencyjna/okresowa) ma być działaniem mającym na celu ochronę świadczeniobiorców (przede wszystkim emerytów i rencistów pobierających najniższe świadczenia) przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku – tłumaczy ministerstwo pracy w zapowiedzi przedstawionej w wykazie prac legislacyjnych.

Od 1 września świadczenia będą waloryzowane o wskaźnik inflacji w pierwszym półroczu (czyli powyżej 5 proc.) zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym półroczu danego roku. Jeśli tzw. inflacja emerycka (liczona przez GUS) w pierwszym półroczu będzie wyższa od tej ogólnej, to ona będzie podstawą podwyżek (takie same zasady w praktyce obowiązują przy marcowej podwyżce).

Czytaj więcej

Co 20. pracownik jest w wieku emerytalnym

Kiedy kolejna waloryzacja emerytur

- W ramach dodatkowej waloryzacji, świadczenia podwyższane będą na okres od 1 września roku, w którym przeprowadzana jest dodatkowa waloryzacja, do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego, tj. do dnia poprzedzającego terminem corocznej waloryzacji od 1 marca. – wyjaśnia resort pracy.

Dodatkowa podwyżka obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem wzrostu świadczeń (czyli wszystkie przyznane przed 1 września danego roku).

Podstawą waloryzacji rocznej będzie, tak jak dotychczas, kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru w wysokości przysługującej ostatniego dnia lutego roku kalendarzowego, w którym przeprowadza się waloryzację - bez uwzględniania dodatkowej waloryzacji.

Oznacza to, że w odniesieniu do świadczeń, które w danym roku podlegały dodatkowej waloryzacji (wrześniowej), przy waloryzacji rocznej (marcowej) zwiększana byłaby kwota świadczenia i podstawa jego wymiaru bez uwzględniania podwyżek emerytur i rent wynikających z dodatkowej waloryzacji. Ta ostatnia nie jest więc dodatkową podwyżką świadczeń emerytalno-rentowych, tylko przyspieszoną wypłatą części podwyżki, która wynika ze wskaźnika waloryzacji z marca następnego roku.

Obecnie obowiązuje roczna waloryzacja świadczeń, przeprowadzana od 1 marca. Po zmianach waloryzacja będzie się odbywać:

• raz w roku (od 1 marca), gdy inflacja w pierwszym półroczu danego roku nie przekroczy 5 proc. (czyli na dotychczasowych zasadach)

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów