Łukasz Guza

Łukasz Guza

Jak kupić dom za granicą? Poradnik. Przepisy i wszelkie formalności w Hiszpanii

Czy szukając domu w Hiszpanii, koniecznie trzeba korzystać z agencji nieruchomości? Na jakie przepisy zwrócić uwagę, wybierając lokalizację? W jakim regionie najłatwiej będzie zdobyć licencję na wynajem mieszkania, a także gdzie najczęściej pojawiają się okupas? I jakie formalności są wymagane przy zawieraniu umowy nabycia nieruchomości w Hiszpanii?

Łukasz Guza: Kubeł zimnej wody

Przypadek sędziego Szmydta powinien pobudzić do realnych zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Łukasz Guza: Niepewność, zmora prawa

Niestabilne politycznie i gospodarczo czasy odciskają swoje piętno na tworzonych przepisach.

Łukasz Guza: Ulotny urok kasowego PIT

Gdy sytuacja budżetowa jest niełatwa, rodzi się pokusa, by obietnice wyborcze wdrażać tak, aby nikt w praktyce z nich nie korzystał.

Podatnicy zapłacą za nieudolność w sprawie sygnalistów. Dlaczego rząd nie zdążył z przepisami?

TSUE nałożył kary finansowe na Polskę za niewdrożenie dyrektywy o sygnalistach. Zaniechanie wynikało z tego, że nikt – może poza samymi pracownikami – nie chce tych przepisów.

Rząd zdradził zasady drugiej waloryzacji emerytur. Podwyżki od września

Emerytury i renty będą dodatkowo waloryzowane od 1 września, jeśli inflacja w pierwszym półroczu przekroczy 5 proc. Tak wynika z projektu zapowiedzianego w wykazie prac rządu, przewidującego podwyżki.

Łukasz Guza: Polityka, osnowa prawa

Od tej pierwszej nie da się uciec, myśląc o reformie tego drugiego.

Łukasz Guza: Ministra, premier i kakofonia w sprawach pracy

Jednego dnia ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i premier Donald Tusk potrafią przedstawiać sprzeczne informacje o zmianach w prawie pracy, nowych świadczeniach, polityce społecznej. Milczą jednak w kluczowych kwestiach, które wymagają pilnej, szerszej interwencji.

Łukasz Guza: Prawnicy do kodeksów! Po co nam komisje kodyfikacyjne?

Nie chodzi tu o skojarzenie z hasłami epoki Gomułki, tylko o przywrócenie normalnej funkcji wymiaru sprawiedliwości. Powołanie komisji kodyfikacyjnych może to ułatwić.

Łukasz Guza: Moc prawnych definicji

Kształtowanie pojęć to sól prawa. W najnowszym tygodniku udowadniamy, że o tej kardynalnej funkcji można pisać nie tylko mądrze, ale i ciekawie.