Iwona Jaroszewska-Ignatowska

Wyjazd pracownika na Ukrainę nie musi zrywać etatu

W związku z wojną pracownicy – Ukraińcy masowo wracają do swojego kraju. Pracodawcy mają kilka możliwości, by pójść im na rękę, zaadresować ich absencje, wypłacić świadczenia lub zgodnie rozwiązać umowę.

Tele-przedstawiciel odpowiedzią na potrzeby rynku pracy

W wielu firmach pojawia się nowe stanowisko pracy: tele-przedstawiciel. Do wykonywania na nim zadań potrzebne są inne niż dotąd kompetencje i narzędzia.

Miesiąc na zwolnienie dyscyplinarne to czasem zbyt mało

Sposób liczenia terminu, w którym wolno zwolnić pracownika bez wypowiedzenia z jego winy, nie jest oczywisty m.in. wtedy, gdy informacja o jego przewinieniu dotarła do pracodawcy z opóźnieniem.

Milcząca zgoda pracownika na nadgodziny

Nie wystarczy wykonywanie pracy po godzinach, żeby uznać ją za pracę nadliczbową. Przełożony musi o niej wiedzieć. Jeśli nie zareaguje, może to być uznane za zgodę na nadgodziny.

Kiedy rodzic nie otrzyma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Rodzic, który bezpośrednio po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim korzysta z urlopu wypoczynkowego, nie uzyska za ten okres prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Telepraca - wystarczy wniosek pracownika

Aby wprowadzić telepracę, pracodawca nie musi już zawierać porozumienia ze związkiem zawodowym ani wybierać przedstawicieli załogi i konsultować z nimi regulaminu telepracy. Wystarczy wniosek zatrudnionego.