Tarcza antykryzysowa: nieopłacone składki nie są przychodem

Przedsiębiorca, który został zwolniony z obowiązku uiszczenia należności z tytułu składek ZUS, nie rozliczy z tego tytułu podatku dochodowego. Uzyskanie prawa do zwolnienia nie wywołuje negatywnych skutków w PIT i CIT.

Publikacja: 26.04.2020 00:01

Tarcza antykryzysowa: nieopłacone składki nie są przychodem

Foto: Adobe Stock

Na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa o COVID-19) przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS za siebie, za pracowników i za osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Ustawa ta została istotnie zmieniona 18 kwietnia 2020 r. i to nie tylko w aspekcie rozszerzenia liczby przedsiębiorstw, które mogą się ubiegać o zwolnienie z tych składek, ale również w zakresie podatku dochodowego.

Stosownie do art. 31zx ustawy o COVID-19 (w brzmieniu obowiązującym od 18 kwietnia) przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo ustawy o COVID-19, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ulga dla płatników i samozatrudnionych

Na podstawie art. 31zo ustawy o COVID-19, w brzmieniu obowiązującym od 18 kwietnia zwalnia się z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r. Zwolnienie stosowane jest na wniosek płatnika i ma zastosowanie, jeżeli spełnione są określone warunki dotyczące m.in. zgłoszenia danego podmiotu jako płatnika składek w okresach wymienionych w ustawie o COVID-19.

Czytaj także: Tarcza antykryzysowa: odsetki za spóźnienie w zapłacie ZUS 

Także osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacająca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, może skorzystać na swój wniosek z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na własne obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, należne za okres od 1 marca do 31 maja 2020 r. Warunkiem jest, aby taki przedsiębiorca prowadził działalność przed 1 kwietnia 2020 r. i przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o PIT uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, nie był wyższy niż 15 681 zł (zob. art. 31zo ust. 2 ustawy COVID-19).

Większe firmy także z preferencją

Do 17 kwietnia 2020 r. jedynie płatnicy składek ZUS zgłaszający do ubezpieczenia mniej niż 10 ubezpieczonych oraz osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i opłacające składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne mogli ubiegać się o zwolnienie z tych składek (obecnie do 49 ubezpieczonych).

Wartość świadczenia z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo ustawy o COVID-19, nie stanowi zatem dla przedsiębiorcy przychodu, zarówno w rozumieniu przepisów o PIT, jak i przepisów o CIT.

Artykuł 31zx ustawy o COVID-19 w brzmieniu obowiązującym do 17 kwietnia br. stanowił, że przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania składek, o których mowa w art. 31zo ustawy o COVID-19, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o PIT. Zmiana brzmienia art. 31zx ustawy o COVID-19 jest zatem bardzo ważna dla podatników CIT.

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 2020 r. poz. 374 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r. poz. 568)

podstawa prawna:ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU z 2020 r. poz. 695)

ZUS i Szef KAS wymienią informacje o przychodach

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o wysokości przychodu wykazanego we wniosku o zwolnienie z opłacania składek. Szef KAS informuje z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych o rozbieżnościach pomiędzy przychodem wykazanym we wniosku o zwolnienie z opłacania składek a przychodem wykazanym dla celów podatkowych. Wymiana tych informacji następuje w formie elektronicznej.

Gdy zostanie stwierdzone, że rozbieżności te są wynikiem wprowadzenia w błąd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, płatnik składek zobowiązany jest do opłacenia należności z tytułu składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r., wraz z odsetkami za zwłokę, w terminie 30 dni od otrzymania decyzji o obowiązku opłacenia tych składek (zob. art. 31zu ustawy o COVID-19).

Biorąc pod uwagę, że podatnicy od wielu lat nie składają deklaracji zaliczkowych na CIT i PIT, wymiana informacji pomiędzy Szefem KAS a ZUS o rozbieżnościach pomiędzy przychodem wykazanym we wniosku o zwolnienie z opłacania składek a przychodem wykazanym dla celów podatkowych może oznaczać kontrole podatkowe, tych podatników, którzy skorzystają ze zwolnienia z opłacania składek do ZUS. ?

Na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa o COVID-19) przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS za siebie, za pracowników i za osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Ustawa ta została istotnie zmieniona 18 kwietnia 2020 r. i to nie tylko w aspekcie rozszerzenia liczby przedsiębiorstw, które mogą się ubiegać o zwolnienie z tych składek, ale również w zakresie podatku dochodowego.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP