Prowadzę firmę. Mam w ZUS długi z tytułu składek. Na konto wpłynęły mi środki z prywatnych spraw, jak alimenty na dzieci i wynagrodzenie z etatu w kwocie minimalnej. Komornik je zajął, a bank przekazał je do ZUS na spłatę długów, który je zaliczył na te zobowiązania. Czy i w jaki sposób mogę te środki odzyskać? – pyta czytelniczka.
Kwoty, które nie podlegają egzekucji, ZUS powinien zwrócić na wniosek czytelniczki.
Aby odpowiedzieć na zadane pytanie, trzeba odnieść się do regulacji m.in. ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 266 ze zm.) oraz ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1427 ze zm.).
Czytaj także: Czy ZUS musi umorzyć zaległe składki za pracowników po bezskutecznej egzekucji?
Z opisu stanu faktycznego wynika, że rachunek bankowy, na który wpłynęły świadczenia alimentacyjne na dzieci, przedsiębiorczy...
Skorzystaj z unikalnej oferty na dostęp do specjalistycznych treści prawnych i ekonomicznych.
Pakiet rp.pl plus to ekskluzywne treści dla profesjonalistów, skorzystaj z:
- dostępu do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus;
- Prawnych treści premium, w tym: tygodników Dobra Firma: Podatki i Księgowość, Dobra Administracja, Rzecz o Prawie, Dobra Firma – Rachunkowość, Dobra Firma - Kadry i Płace, Dobra Firma – Biznes („Biznes w czasie Pandemii Covid19”);
- serwisu Legislacja;
- serwisu Wskaźniki i Stawki;
Dostęp do treści rp.pl - PAKIET PLUS nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej i raportów dla prenumeratorów.