Kiedy handel kryptowalutami może być zwolniony z VAT

Sprzedaż wirtualnych walut za pośrednictwem giełdy, za wynagrodzeniem, będzie stanowić świadczenie usług. Może być uznane za zwolnione od VAT, ale tylko gdy miejsce świadczenia tych czynności będzie na terytorium Polski.

Publikacja: 24.10.2018 06:20

Kiedy handel kryptowalutami może być zwolniony z VAT

Foto: AdobeStock

Miejsce świadczenia ww. usług finansowych na terytorium Polski należy ustalić zgodnie z art. 28b, 28c oraz 28l ustawy o VAT. Jeżeli miejscem świadczenia nie będzie terytorium kraju, transakcje sprzedaży bitcoinów nie będą podlegały opodatkowaniu VAT na terytorium kraju. Zatem transakcje te będą czynnościami, które nie będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy, obowiązującej na terytorium kraju. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2018 r. (0115-KDIT1-1.4012.450.2018.2.MN).

Czytaj także: Bitcoin - obrót kryptowalutą zwolniony z VAT

Zysk na różnicy kursów

Omawiana interpretacja dotyczy opodatkowania VAT transakcji, których przedmiotem są kryptowaluty. W przedstawionym w interpretacji opisie stanu faktycznego wnioskodawca wskazał, że jako zarejestrowany podatnik VAT czynny nabywa i zbywa jednostki wirtualnej waluty innym uczestnikom giełdy – osobom trzecim, w zamian za środki pieniężne w walucie polskiej lub innej. Przyjęcie każdej transakcji kupna czy sprzedaży ma miejsce po zaakceptowaniu oferty nabycia lub zbycia jednostek kryptowaluty po określonym kursie w zamian za określony nominał tradycyjny – polski lub inny. Podatnik wypracowuje zysk na różnicy pomiędzy cenami kupna i sprzedaży kryptowalut.

W związku z tym podatnik zwrócił się z wnioskiem o potwierdzenie, że transakcje polegające na nabywaniu i zbywaniu jednostek kryptowalut w zamian za waluty tradycyjne podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

Ważny status strony transakcji

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe i zróżnicował konsekwencje podatkowe transakcji w zależności od tego, czy dochodzi do zakupu lub sprzedaży kryptowaluty oraz statusu drugiej strony transakcji. W przypadku sprzedaży kryptowalut na rzecz kontrahenta krajowego, organ podatkowy w wydanej interpretacji uznał, że podatnik świadczy usługę zwolnioną od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

Gdy podatnik nabywa kryptowaluty od kontrahenta zagranicznego, to powinien rozpoznać import usług, który również powinien korzystać ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Jeśli natomiast podatnik sprzedaje kryptowaluty kontrahentowi zagranicznemu albo kupuje je w kraju, transakcje te nie będą podlegały opodatkowaniu VAT po stronie wnioskodawcy.

W uzasadnieniu organ podatkowy odwołał się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 października 2015 r. w sprawie Hedquist (C-264/14), w celu potwierdzenia, że transakcje związane z kryptowalutami powinny korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 135 ust. 1 lit. e) dyrektywy Rady 2006/112/WE (zwolnienie implementowane do polskiej ustawy o VAT w art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT) jako transakcje związane z walutami będącymi legalnymi środkami płatniczymi. ?

Zdaniem autorki

Katarzyna Baszak, starszy konsultant w Zespole Instytucji Finansowych w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Warto zauważyć, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Hedquist (C-264/14) oprócz możliwości korzystania ze zwolnienia od VAT transakcji, których przedmiotem są krypto waluty, potwierdził w pierwszej kolejności, że transakcje polegające na wymianie waluty tradycyjnej na jednostki wirtualnej waluty „bitcoin" i odwrotnie, dokonywane za zapłatą kwoty odpowiadającej marży wynikającej z różnicy pomiędzy ceną, po jakiej dany przedsiębiorca nabywa waluty, a ceną, po jakiej je sprzedaje klientom, stanowią odpłatne świadczenie usług w rozumieniu przepisów o VAT.

Wobec tego, wydaje się zasadne, aby rozróżnić transakcje polegające na samej sprzedaży kryptowalut (np. „wykopanych" we własnym zakresie przez podatnika) od działalności polegającej na nabywaniu i sprzedaży waluty wirtualnej. W drugiej ze wskazanych sytuacji rola przedsiębiorcy jest podobna jak w przypadku podmiotu handlującego walutami obcymi, który co do zasady odnosi korzyść w postaci różnicy między ceną, za jaką nabędzie walutę obcą, a ceną jej sprzedaży.

W przypadku podmiotu handlującego walutami obcymi dosyć powszechnie przyjmuje się, że transakcje zakupu i sprzedaży nie stanowią transakcji, które w VAT powinny być rozpatrywane odrębnie. Wynagrodzeniem takiego podmiotu jest bowiem różnica pomiędzy wartością sprzedanej waluty a ceną, jaką trzeba było zapłacić za jej nabycie. Także w opinii Rzecznika Generalnego w sprawie Hedquist (C-264/14) zauważono, że w stosunku do bitcoinów znajduje zastosowanie orzecznictwo zapoczątkowane wyrokiem w sprawie First National Bank of Chicago (C-172/96). Potwierdzono, że samo przeniesienie bitcoinów jako takie nie stanowi co prawda zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego, jednak z uwagi na okoliczność, że w analizowanym stanie faktycznym miało dochodzić do zakupu i sprzedaży bitcoinów w zamian za korony szwedzkie, należy uznać, że taka działalność zawiera w sobie odpłatne świadczenie usług – w formie wymiany.

Polskie organy podatkowe w wydawanych interpretacjach w odniesie- niu do wymiany walut tradycyjnych co do zasady uznają za prawidłowe stanowisko wynikające z konkluzji zaprezentowanych przez TSUE w wyroku w sprawie First National Bank of Chicago (np. interpretacje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 lutego 2016 r., IPPP1/4512-1085/15-5/BS, z 8 kwietnia 2016 r., IPPP1/4512-122/16-2/MPe). W związku z tym, nie jest zupełnie jasne, czy intencją organów podatkowych jest zróżnicowanie konsekwencji podatkowych obrotu kryptowalutami od obrotu walutami tradycyjnymi, oraz na jakich przesłankach organ podatkowy potraktował transakcję zakupu i sprzedaży kryptowalut odrębnie. ?

Współautorem komentarza jest Tomasz Wąsikiewicz, współpracownik Zespołu Instytucji Finansowych w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Miejsce świadczenia ww. usług finansowych na terytorium Polski należy ustalić zgodnie z art. 28b, 28c oraz 28l ustawy o VAT. Jeżeli miejscem świadczenia nie będzie terytorium kraju, transakcje sprzedaży bitcoinów nie będą podlegały opodatkowaniu VAT na terytorium kraju. Zatem transakcje te będą czynnościami, które nie będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy, obowiązującej na terytorium kraju. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2018 r. (0115-KDIT1-1.4012.450.2018.2.MN).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego