Podstawą opodatkowania w VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę

W branży e-sport podstawą opodatkowania jest całkowita kwota opłaty wpisowej, którą użytkownik platformy uiszcza przelewem na konto bankowe organizatora poprzez serwis internetowy, pomniejszona o kwotę podatku.

Publikacja: 21.08.2023 02:00

Podstawą opodatkowania w VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 maja 2023 r. (0114-KDIP1-3.4012.47.2023.2.KP).

Podatnik (spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania oraz funkcjonalności pozwalających na organizację wydarzeń e-sportowych. W związku z intensywnym rozwojem spółka planuje zwiększyć skalę swojej działalności, oferując odpłatne usługi w zakresie wsparcia w organizacji wydarzeń e-sportowych na platformie rozgrywek e-sportowych. Zasady rozgrywek będą ustalone na podstawie regulaminu, który wyklucza możliwość uznania, że platforma pozwala na organizację gier hazardowych. W zależności od organizatora rozgrywki będą mogły mieć charakter nieodpłatny lub odpłatny, w związku z czym użytkownik platformy może być zobowiązany do uiszczenia należności z tytułu przystąpienia do rozgrywki, tj. do zapłaty opłaty wpisowej. W przypadku rozgrywek o charakterze odpłatnym spółka będzie uprawniona, zgodnie z przyjętym regulaminem platformy, do pobrania 30 proc. opłat wpisowych tytułem prowizji za realizację świadczonych usług. Prowizja będzie więc stanowiła wynagrodzenie spółki. Jednocześnie, co najmniej 70 proc. opłat wpisowych będzie przeznaczone na nagrody dla uczestników rozgrywek. Środki te będą transferowane do tzw. puli nagród z przeznaczeniem na ich późniejszą wypłatę na rzecz zwycięzcy. Wartość prowizji oraz środki alokowane do puli nagród będą transferowane do spółki w ramach opłat wpisowych na jeden rachunek bankowy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej