Podstawą opodatkowania w VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę

W branży e-sport podstawą opodatkowania jest całkowita kwota opłaty wpisowej, którą użytkownik platformy uiszcza przelewem na konto bankowe organizatora poprzez serwis internetowy, pomniejszona o kwotę podatku.

Publikacja: 21.08.2023 02:00

Podstawą opodatkowania w VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 maja 2023 r. (0114-KDIP1-3.4012.47.2023.2.KP).

Podatnik (spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie tworzenia oprogramowania oraz funkcjonalności pozwalających na organizację wydarzeń e-sportowych. W związku z intensywnym rozwojem spółka planuje zwiększyć skalę swojej działalności, oferując odpłatne usługi w zakresie wsparcia w organizacji wydarzeń e-sportowych na platformie rozgrywek e-sportowych. Zasady rozgrywek będą ustalone na podstawie regulaminu, który wyklucza możliwość uznania, że platforma pozwala na organizację gier hazardowych. W zależności od organizatora rozgrywki będą mogły mieć charakter nieodpłatny lub odpłatny, w związku z czym użytkownik platformy może być zobowiązany do uiszczenia należności z tytułu przystąpienia do rozgrywki, tj. do zapłaty opłaty wpisowej. W przypadku rozgrywek o charakterze odpłatnym spółka będzie uprawniona, zgodnie z przyjętym regulaminem platformy, do pobrania 30 proc. opłat wpisowych tytułem prowizji za realizację świadczonych usług. Prowizja będzie więc stanowiła wynagrodzenie spółki. Jednocześnie, co najmniej 70 proc. opłat wpisowych będzie przeznaczone na nagrody dla uczestników rozgrywek. Środki te będą transferowane do tzw. puli nagród z przeznaczeniem na ich późniejszą wypłatę na rzecz zwycięzcy. Wartość prowizji oraz środki alokowane do puli nagród będą transferowane do spółki w ramach opłat wpisowych na jeden rachunek bankowy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy