Niewykorzystana wartość kart podarunkowych jest poza VAT

Jeśli klient nie wykorzysta w całości lub w części wartości karty podarunkowej, to środki, które przepadają i stają się własnością podatnika, nie stanowią podstawy do opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Publikacja: 24.07.2023 02:00

Niewykorzystana wartość kart podarunkowych jest poza VAT

Foto: AdobeStock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) z 5 kwietnia 2023 r. (0114-KDIP1-3.4012.135.2023.2.JG).

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów na terytorium Polski za pośrednictwem zarówno sklepu internetowego, jak i sklepów stacjonarnych. W ramach swojej działalności podatnik emituje karty podarunkowe, które występują w formie fizycznej oraz elektronicznej. Karty podarunkowe są kartami na okaziciela i dostępne są w różnych nominałach. Mogą je nabyć zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy. Karty podarunkowe nie podlegają wymianie na środki pieniężne oraz nie mogą być zwracane. Aktywacja kart podarunkowych następuje w dacie zakupu, od której liczona jest jej ważność (12 miesięcy). Po upływie tego terminu karta podarunkowa traci ważność, a środki, które pozostały na tej karcie, nie podlegają zwrotowi, a więc przepadają. W dacie wydania karty podarunkowej nie jest znana kwota, która zostanie wydatkowana na zakup towarów. Ponadto klienci mogą nabywać za pomocą karty towary opodatkowane różnymi stawkami VAT.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą