Reklama
Rozwiń

Wypłata środków z rachunku PPK na wkład własny do kredytu hipotecznego

Uczestnik PPK, który nie ma jeszcze 45 lat, może złożyć wniosek o wypłatę środków z rachunku PPK na pokrycie wkładu własnego - wymaganego, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Uczestnik może wypłacić na wkład własny nawet 100% środków, bez pomniejszeń, ale z obowiązkiem zwrotu na rachunek PPK.

Publikacja: 27.04.2024 08:58

Wypłata środków z rachunku PPK na wkład własny do kredytu hipotecznego

Foto: Adobe Stock

mat

Uczestnik PPK, który chce wypłacić środki na wkład własny, składa w tym celu wniosek bezpośrednio instytucji finansowej prowadzącej jego rachunek PPK (nie może skorzystać z pośrednictwa pracodawcy). W dniu złożenia tego wniosku uczestnik nie może mieć ukończonych 45 lat, czyli może to zrobić najpóźniej w dniu poprzedzającym jego 45. urodziny. Uczestnik PPK może wypłacić na pokrycie wkładu własnego jednorazowo do 100% wartości środków zgromadzonych na jego rachunku PPK, z obowiązkiem ich zwrotu w wartości nominalnej, czyli tyle, ile wypłacił. Bez znaczenia jest to, czy w chwili złożenia wniosku uczestnik PPK jest zatrudniony, a jeśli tak, to czy gromadzi nowe wpłaty do PPK czy złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Wypłata na wkład własny realizowana jest przez instytucję finansową na podstawie odrębnej umowy zawartej przez tę instytucję z uczestnikiem PPK.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono