fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Wynajem dla firmy bez niższej stawki i bez zwolnienia

123RF
Jeśli lokal został udostępniony na cele niemieszkaniowe, właściciel nie skorzysta z VAT-owskich preferencji.

Niższa stawka podatku przysługuje na usługi krótkotrwałego zakwaterowania. A całkowite zwolnienie na wynajem na cele mieszkaniowe. Jeśli te warunki nie są spełnione, trzeba zapłacić 23 proc. VAT. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią mężczyzna wynajmujący mieszkania. Prowadzi działalność gospodarczą i przychody rozlicza w firmie. Większość lokali wynajmuje na cele mieszkaniowe. Te czynności są zwolnione z VAT. W ostatnich miesiącach podpisał jednak umowę z inną firmą na wynajem umeblowanych i wyposażonych lokali na cele niemieszkaniowe.

Umowa została zawarta na ponad rok. Wynika z niej, że najemca w udostępnionych przez właściciela lokalach będzie świadczył usługi krótkoterminowego zakwaterowania. W związku z tym mężczyzna ma wątpliwości, jak rozliczyć swoje wynagrodzenie. Domyśla się, że przy wynajmie na cele niemieszkaniowe nie przysługuje mu zwolnienie z VAT. Zastanawia się jednak, jaką stawkę podatku zastosować. Czy 8 proc. przypisane do usług krótkotrwałego zakwaterowania? Czy też podstawową stawkę, czyli 23 proc.?

Co na to fiskus?

Przypomniał, że wynajem nieruchomości jest odpłatnym świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu. Może być jednak zwolniony z daniny, jeśli są spełnione warunki z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Przepis ten mówi o wynajmie nieruchomości mieszkalnych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Ponieważ mężczyzna sam przyznał, że podpisał umowę z firmą na wynajem lokali na cele niemieszkaniowe, warunek z art. 43 ust. 1 pkt 36 nie został spełniony. Nie przysługuje mu więc zwolnienie z VAT.

Zdaniem skarbówki mężczyzna nie ma też prawa do stosowania obniżonej 8-proc. stawki podatku. Przysługuje ona na wymienione w poz. 163 załącznika do ustawy o VAT usługi związane z zakwaterowaniem. Chodzi m.in. o usługi świadczone przez obiekty noclegowe, turystyczne i inne miejsca służące do krótkotrwałego zakwaterowania.

Natomiast usługi wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz firmy znajdują się w innej pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Nie mogą więc korzystać z preferencyjnej stawki podatku. Jest ona zarezerwowana wyłącznie dla takich usług, jakie świadczy najemca.

Reasumując, wynajem mieszkań innej firmie jest opodatkowany 23-proc. stawką VAT. Wykorzystywanie lokali przez najemcę do czynności polegających na krótkotrwałym zakwaterowaniu (rozliczanych preferencyjną stawką) nie powoduje, że takie usługi świadczy również wynajmujący.

Wynagrodzenie właściciela nie może więc być opodatkowane 8-proc. VAT. Nie może być też zwolnione z podatku. Mężczyźnie pozostaje stosowanie 23-proc., podstawowej stawki VAT.

Numer interpretacji 0114-KDIP1-1.4012.375.2019.1.RR

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA